W takim wypadku powietrzne pompy ciepła nie powinny być traktowane jako odnawialne źródło energii, nawet jeśli pracują z większą efektywnością, niż gdy korzystałyby z energii cieplnej zawartej w powietrzu zewnętrznym. Dostępne są dwa typy powietrznych pomp ciepła:

  • Monoblok – kompaktowe jednostki instalowane wewnątrz lub na zewnątrz ogrzewanego budynku.
  • Split – składają się z dwóch jednostek – jednej na zewnątrz, drugiej zainstalowanej wewnątrz domu.

Najpopularniejszymi systemami centralnego ogrzewania dla powietrznych pomp ciepła są systemy: wodny lub powietrzny, wykorzystujący klimakonwektory albo instalacje wentylacyjne.

Marka Model Typ pompy Moc grzewcza* COP*
alpha
innotec
LWD 70A/RX Monoblok 7,30 3,68
Dimplex LA 9 S-TUR Monoblok 7,20 4,20
NIBE F2120 – 8 Monoblok 4,03

(maks. 6,30)

4,43
Immergas Audax TOP 8 ERP Monoblok 5,10 2,99
STIEBEL
ELTRON
WPL 17 ACS compact Set Monoblok 5,73 3,97
Viessmann
Sp. z o.o.
Vitocal 200-S
AWB-AC 201.C10
Split 7,50 4,27
Atlantic Extensa+DUO 10 Split 9,90 3,20
Daikin
Altherma
ERLQ008CV3 / EHSX08P50B Split 5,80 3,53
Waterkotte Basic Line Ai1 Air Split 10,80 3,55

*(A2/W35 wg EN14511, ∆T5K)

Powietrzne pompy ciepła mogą chłodzić obiekt na dwa sposoby:

  • Chłodzenie pasywne – zwane inaczej natural cooling – odbiór ciepła z pomieszczenia odbywa się przy wyłączonej sprężarce pompy ciepła. Funkcja ta może być realizowana zarówno w płaszczyznowych systemach grzewczych, jak i za pośrednictwem klimakonwektorów wentylatorowych. Ten tryb pracy możliwy jest do realizacji w pompach ciepła solanka/woda z niskotemperaturowym dolnym źródłem (najlepiej z pionowymi odwiertami).
  • Chłodzenie aktywne – w funkcji aktywnego chłodzenia – tzw. active cooling – sprężarka jest włączona, a funkcje wymienników parownika i skraplacza zamieniane są za pomocą zaworów przełączających. Wydajność chłodnicza uzależniona jest od mocy pompy ciepła i w tym trybie jest znacznie wyższa, niż w funkcji chłodzenia pasywnego. Ten sposób pracy możliwy jest za pomocą każdego typu pompy ciepła, o ile funkcja ta została udostępniona przez producenta.

Nadmiar ciepła może być odebrany z pomieszczeń za pomocą systemów:

  • chłodzenia płaszczyznowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne, strop),
  • chłodzenia za pomocą konwektorów wentylatorowych,
  • chłodzenia powietrznego (z wykorzystaniem systemu wentylacji).

Wybór systemu powinien być uzależniony od uwarunkowań budowalnych i parametrów powietrza, w którym chcemy spędzać czas – wilgotności i temperatury.


Ogrzewanie, chłodzenie i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej – seria alira LWD to niezawodne i efektywne rozwiązanie. Modele z rewersem LWD RX z opcjonalną funkcją chłodzenia zapewniają komfortową temperaturę pomieszczenia w gorące dni. Temperatury na zasilaniu – wynoszące nawet 70°C – i łatwa integracja z istniejącymi systemami sprawiają, że pompy ciepła LWD powietrze/woda są idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych budynków, jak i tych poddanych modernizacji.

Decydując się na serię LWD składającą się z zainstalowanej na zewnątrz budynku jednostki pompy ciepła i jednostki wewnętrznej, dokonują Państwo wyboru systemu, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb. Ogrzewanie, przygotowywanie ciepłej wody z wykorzystaniem wieży hydraulicznej (HTD), opcjonalne chłodzenie w połączeniu z modułem hydraulicznym (HMD) – system LWD zapewnia doskonałe rozwiązania dla wszystkich Państwa wymagań.


Rewersyjna powietrzna pompa ciepła LA S-TUR dostępna jest w zakresie mocy od 9 do 18 kW. Jest dobrym rozwiązaniem w zakresie średniej mocy do wykorzystania nie tylko na cele ogrzewania, ale również chłodzenia. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością grzewczą i chłodniczą, niewielkimi wymiarami i brakiem odstępów montażowych z boku urządzenia.

Pompa ciepła LA S-TUR to niskie koszty eksploatacji i krótki czas zwrotu inwestycji. Na urządzenie przysługuje 5 lat gwarancji. Zaawansowany system regulacji rewersyjnych pomp ciepła LA S-TUR – o nazwie WPM Econ5 – umożliwia wygodną, oszczędną eksploatację i daje możliwość rozbudowy oraz zdalne sterowanie za pomocą smartfonu, dzięki wykorzystaniu odpowiednich modułów rozszerzających.

Układ łagodnego rozruchu rewersyjnych pomp ciepła LA S-TUR chroni przed nieplanowanymi przerwami w zasilaniu oraz zmianami w sieci elektroenergetycznej i nie wymaga zewnętrznych układów automatyki. Elektroniczny zawór rozprężny odpowiedzialny jest m.in. za obniżanie ciśnienia czynnika chłodniczego – reguluje jego ilość w parowniku, tak aby dostała się tam taka ilość, jaka może całkowicie odparować, co wpływa na osiągane przez pompę wysokie współczynniki COP.


Vitocal 200-S to pompa ciepła typu powietrze/woda w wersji split o mocy grzewczej od 4,5 do 15,5 kW (A7/W35 wg EN14511), która jest atrakcyjną cenowo alternatywą, zarówno do budynków nowych, jak i modernizowanych. Pompa ciepła jest dostępna jako wyłącznie system grzewczy lub w wersji przystosowanej do trybu pracy odwróconej – na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. W połączeniu z systemem wentylacji mieszkań umożliwia utrzymywanie w budynku komfortowej dla mieszkańców temperatury. Wysoka klasa efektywności energetycznej pozwala na sprawną pracę urządzenia.

Pompa Vitocal 200-S szczególnie dobrze sprawdza się w nowych budynkach lub jako system biwalentny podczas modernizacji. W celu uzyskania wyższej mocy można stworzyć układ kaskadowy, obejmujący kilka pomp Vitocal 200-S. Jednostka wewnętrzna jest instalowana w pozycji wiszącej i zajmuje niewiele miejsca. Odporną na działanie czynników atmosferycznych jednostkę zewnętrzną można zamontować na różne sposoby – w pozycji stojącej na podłożu lub w pozycji wiszącej. Czytelny i komfortowy regulator Vitotronic oferuje szybką i dokładną regulację systemu grzewczego, również zdalną dzięki mobilnej aplikacji na smartfony ViCare.

Cechą wyróżniającą pompy ciepła Vitocal 200-S jest bardzo niski poziom mocy akustycznej, co jest istotne w przypadku montażu pompy ciepła w ciasnej zabudowie jednorodzinnej lub szeregowej.


Typoszereg pomp ciepła Daikin Altherma to gama rozwiązań grzewczych spełniających różnorodne wymagania współczesnych inwestorów i użytkowników. Niskotemperaturowe pompy ciepła Daikin Altherma LT to idealne rozwiązania do ogrzewania nowo budowanych domów jednorodzinnych i małych obiektów komercyjnych. Wysokotemperaturowa Daikin Altherma HT to idealne rozwiązanie do modernizacji instalacji grzewczych bez konieczności modernizacji instalacji, gdyż jej zakres pracy wynosi do 80°C. W wersji Flex HT może pracować praktycznie w każdej większej instalacji grzewczej, zarówno z uwagi na moc grzewczą, jak i dostępny zakres temperatur pracy.

Daikin Altherma hybrydowa to pompa ciepła przeznaczona do wymiany gazowych kotłów na dużo korzystniejsze eksploatacyjnie rozwiązanie grzewcze. Inwerterowa Gruntowa Daikin Altherma to pompa ciepła o najniższych kosztach eksploatacyjnych. Na cele przygotowania c.w.u. Daikin Altherma w wersji split może również współpracować z zewnętrznym źródłem ciepła, takim jak kominek czy istniejący kocioł.


Powietrzna pompa ciepła Immerwater 300 INOX V.3 z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej to oszczędna i ekonomiczna produkcja c.w.u. oraz łatwa i szybka instalacja. Urządzenie, przeznaczone do montażu w pozycji pionowej, posiada możliwość podłączenia dwóch kanałów powietrznych: jeden do zasysania, z którego będzie odbierane ciepło do przygotowania CWU, drugi do wyrzutu powietrza. „Zużyte” powietrze można również wykorzystać do chłodzenia budynku podczas upałów, przy zastosowaniu specjalnego przyłącza kierunkowego.

W 300-litrowym zbiorniku, wykonanym ze stali nierdzewnej INOX, została zainstalowana dodatkowa specjalna wężownica, umożliwiająca współpracę pompy z dodatkowym źródłem ciepła, na przykład z instalacją słoneczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla 4 – 5-osobowej rodziny pochłania jeszcze mniej energii elektrycznej. Automatyka pompy ciepła posiada funkcję wyboru pomiędzy różnymi trybami pracy, pełną autodiagnostykę, funkcję „wakacje”, funkcję automatycznego wygrzewu antybakteryjnego oraz możliwość programowania cyklu czasowego dla przygotowania ciepłej wody, odpowiadającego indywidualnym preferencjom i potrzebom użytkownika.


GLOBEnergia 2/2017

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem i kompletnym zestawieniem TOP50 – powietrzne pompy ciepła do grzania i chłodzenia zamieszczonym w wydaniu GLOBEnergia 1/2017.

Redakcja GLOBEnergia