Ostatnio pisaliśmy dla Państwa o wydajności urządzeń takich jak powietrzne pompy ciepła do grzania i chłodzenia. Ocenialiśmy ich efektywność na podstawie takich parametrów jak COP i SCOP.  Dzisiaj postanowiliśmy pokazać ceny urządzeń oferowanych przez producentów i dystrybutorów.

Powietrzne pompy ciepła do grzania i chłodzenia są urządzeniami, które zapewniają zarówno ciepło w okresach grzewczych jak i chłód. Źródłem ciepła dla tych urządzeń jest otaczające powietrze – wewnętrzne, lub zewnętrzne.

Przypomnijmy, że jak wynika z opracowanego przez redakcję GLOBEnergia zestawienia TOP 50, współczynniki COP (dla warunków A2/W35 wg EN14511, ΔT=5K) takich urządzeń sięgają nawet 4,43. Najwyższą wartość  SCOP ( EN14825, klimat umiarkowany, zastosowanie niskotemperaturowe 35⁰C) w zestawieniu osiągnęło wartość 4,8.

Powietrzne pompy ciepła do grzania i chłodzenia – przedział cenowy

Wprost z zestawienia,  najdroższym urządzeniem jest pompa ciepła firmy Waterkotte – ponad 40 000 złotych, a najtańszym urządzenie Immergas za ponad 16 500 złotych.  Ceny te nie są jednak miarodajne, ponieważ dotyczą urządzeń o innych wielkościach i różnych mocach. Aby porównanie było miarodajne należy przeliczyć koszty na 1 kW mocy grzewczej.

Po przeliczeniu, najtańszym urządzeniem w zestawieniu jest urządzenie firmy Atlantic. To pompa ciepła powietrze-woda, model Extensa+DUO 10 typu split. Za jednostkę o mocy 9.9 kW (A2/W35 wg EN14511) należy zapłacić według oficjalnych danych 27 030 zł netto. W przeliczeniu na 1 kW mocy grzewczej to koszt 2 730 zł netto.

Najtańsza pompa ciepła jest w przeliczeniu na 1 kW mocy jest o prawie 5 000 złotych tańsza od najdroższego urządzenia w zestawieniu. Z naszej prostej analizy wynika, że najwięcej w przeliczeniu na 1 kW mocy grzewczej należy zapłacić za urządzenie firmy Stiebel Eltron, model WPL 17 ACS classic. Cena tego modelu pompy ciepła typu monoblok, o mocy 5,73 kW trzeba zapłacić 30 300 zł netto, czyli około 7 632 zł netto/kW.

Rozbieżności w cenach pomp ciepła są zastanawiająco duże. Jak, w stosunku do cen mają się pozostałe parametry tych urządzeń? Otóż pompa ciepła firmy Atlantic objęta jest 5 -letnia gwarancją producenta w cenie, podczas gdy najdroższa pompa ciepła w zestawieniu ma tylko trzy lata gwarancji.

Pompa ciepła Stiebel Eltron jest co prawda o 10 dB cichsza, ma mocniejszą grzałkę elektryczną i podgrzewa wodę do wyższej temperatury. Urządzenie firmy Atlantic ma dużo niższe COP  na poziomie 3,2 podczas gdy pompa Stiebel Eltron ma COP na poziomie 3,97.

Warto nadmienić, że pompa ciepła Atlantic, pomimo niskiej ceny,  nie ma najniższego COP w zestawieniu.

Kompletne zestawienie dostępne w GLOBEnergia 1/2017

Redakcja GLOBEnergia