Pompy ciepła typu MONOBLOK to urządzenia, na które składa się jedna jednostka, w której znajduje się cały układ chłodniczy, a wyprowadzone są z niej tylko rury dystrybuujące ciepło do budynku. Na pompę ciepła typu SPLIT składa się jednostka zewnętrzna, wyposażona w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, oraz jednostka wewnętrzna ze skraplaczem. Kiedy zdecydować się na pompę ciepła typu SPLIT, a kiedy na MONOBLOK?
Kilka słów o certyfikatach dla instalatorów
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 517/2014 nakłada obowiązek certyfikacji osób, które zajmują się instalowaniem, serwisowaniem, konserwacją, naprawą, likwidacją lub kontrolą szczelności urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane, czyli zawierających czynniki stosowane w pompach ciepła.
Z tego rozporządzenia wynika, że osoba, która chce wykonać układ chłodniczy typu SPLIT, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatem.
Kiedy pompa ciepła wymaga karty urządzenia i kontroli szczelności?
Dodatkowo, jeżeli ilość gazu w urządzeniu przekracza pewną konkretną wartość, to należy dla niego założyć tzw. kartę urządzenia i regularnie dokonywać kontroli szczelności. Te graniczne wartości przy typie SPLIT i MONOBLOK są różne.
Przy typie SPLIT jest to wartość na poziomie 5 ton tzw. ekwiwalentu CO2. Fluorowane gazy cieplarniane zachowują się w atmosferze podobnie jak dwutlenek węgla, mając negatywny wpływ na efekt cieplarniany. Najczęściej stosowany dzisiaj w pompach ciepła gaz – R410A – charakteryzuje się ekwiwalentem dwutlenku węgla na poziomie 2 088, co oznacza, że 1 kg R410A wypuszczony do atmosfery spowoduje taki efekt cieplarniany, jak 2 088 kg dwutlenku węgla. Jeśli więc ilość gazu, wypełniającego układ pompy ciepła, przekroczy 5 ton ekwiwalentu CO2 (ok. 2,4 kg dla R410A) w typie SPLIT, to należy dla takiego urządzenia założyć kartę produktu i regularnie wykonywać kontrole szczelności.
W pompie ciepła typu MONOBLOK, gdzie cały układ chłodniczy wykonywany jest w zakładzie, wartością graniczną do kontroli szczelności jest 10 ton ekwiwalentu CO2 . Większość producentów urządzeń w małych pompach ciepła, o mocach do 9 kW, projektuje układ tak, by ilość gazu nie przekroczyła tego minimum (5 ton ekwiwalentu CO2 ). Urządzenia większych mocy posiadają już większą ilość gazu, wymagają więc założenia karty produktu i wykonywania kontroli szczelności.
Pompy typu MONOBLOK o mocach powyżej 10 kW, ze względu na wyższe dopuszczane wartości ekwiwalentu CO2 , nie będą tego wymagały.
Przewody z czynnikiem chłodniczym czy z wodą?
W urządzeniach typu SPLIT jednostki łączone są przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym o bardzo niskiej temperaturze zamarzania, co gwarantuje, że czynnik ten nigdy nie zamarznie. W przypadku urządzeń typu MONOBLOK, z urządzenia wyprowadzone są rury z wodą grzewczą. W tym przypadku istnieje ryzyko zamarznięcia przewodów. Trzeba je więc odpowiednio zaizolować, nie tylko po to, by ograniczyć straty ciepła do otoczenia, ale by wyeliminować ewentualne zamrożenie wody.