Dimplex prezentuje jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych. System Zero to rewersyjna, powietrzno-gruntowa pompa ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych!

Energia z gruntu, czy z powietrza?

Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego – jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. System Zero jest niebywale oszczędny, gdyż automatycznie wykorzystuje odpowiednie źródło ciepła w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością. Dla projektantów oznacza to nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów, a dla inwestorów – wymierne korzyści finansowe.

Pojawienie się Systemu Zero otworzyło nowe możliwości dla instalacji komercyjnych oraz przemysłowych. Od teraz nie trzeba się już zastanawiać, jakiego typu źródło ciepła będzie najlepsze w konkretnym obiekcie. System Zero to opatentowana i pierwsza seryjnie produkowana pompa ciepła, która łączy zalety powietrznej oraz gruntowej pompy ciepła, co daje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych. Co więcej, automatycznie wykorzystuje ona dane źródło ciepła w zakresie, w którym system pracuje z najwyższą wydajnością i wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy – propan. Efekt?

Efekt ZERO!

Zero marnotrawstwa energii, zero marnowania pieniędzy i niespotykane dotąd możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczo-chłodzących.


Powietrze i grunt są doskonałymi nośnikami energii, które pompy ciepła Dimplex potrafią wykorzystywać bardzo wydajnie. Jednak do tej pory inwestor planujący zastosowanie pompy ciepła zwykle miał do wyboru – zastosować gruntową (wodną) albo powietrzną pompę ciepła. System Zero położył kres wyborowi „albo/albo” – jest to pierwsza na świecie produkowana seryjnie pompa ciepła dużej mocy, bardzo wydajnie potrafi wykorzystywać 2 doskonałe nośniki energii: powietrze i grunt. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego – jednak oba mogą być wykorzystywane jednocześnie. System Zero daje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych, jest to więc doskonałe rozwiązanie do obiektów z zainstalowanymi innymi urządzeniami, których ciepło może być również wykorzystane przez pompę ciepła (np. sklepów wielkopowierzchniowych z zainstalowanymi urządzeniami chłodniczymi, centrów komputerowych itp.).

System Zero automatycznie określa, jakie źródło ciepła jest najbardziej efektywne. Powietrze zewnętrzne, jako podstawowe dolne źródło ciepła, jest wykorzystywane w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością – czyli powyżej temperatury 0°C (patrz diagram poniżej). W tym zakresie temperatur praca pompy ciepła nie wymaga użycia 2 sprężarek – wystarczy jedna.

Przy spadku temperatury poniżej 0°C pompa ciepła przełącza się na wykorzystanie gruntowego wymiennika ciepła, jako dodatkowego źródła ciepła, i od tego momentu pracuje ze stałą mocą grzewczą. W tym przypadku gruntowy wymiennik ciepła nie jest wykorzystywany w 100%, lecz tylko w zakresie dostarczenia brakującej energii niezbędnej do ogrzania obiektu przy temperaturach niższych niż 0°C i wydajnej pracy pompy ciepła. Ciepło z powietrza, gruntu, a może ciepło odpadowe z procesów technologicznych?

System Zero nie ogranicza wyboru źródła energii i umożliwia wykorzystanie ciepła aż z trzech źródeł. Nieważne, czy to centrum komputerowe, budynek mieszkalny, obiekt przemysłowy, a może handlowy… nowy czy modernizowany – System Zero zawsze pracuje z najwyższą wydajnością! Dlaczego ciepło odpadowe pochodzące z procesów technologicznych, na przykład z urządzeń chłodniczych, ma się marnować? Z Systemem Zero można bardzo efektywnie wykorzystać to, do tej pory niedoceniane, źródło energii i w ten sposób zredukować koszty eksploatacji nawet o 25%.

Przykłady zastosowań:
1. Obiekty handlowe, restauracje: Wykorzystanie ciepła z procesów chłodzenia produktów spożywczych
2. Centrum danych: Wykorzystanie ciepła z systemu chłodzenia serwerów
3. Budynki wielorodzinne, luksusowe apartamentowce

Wydajne grzanie i chłodzenie przy minimalnych kosztach Ciepło odpadowe nie jest już marnowane – System Zero wykorzystuje je do grzania oraz chłodzenia, znacząco obniżając koszty eksploatacji. „Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą” – mawia stare przysłowie, co w świecie pomp ciepła oznacza, że jeśli ogrzewasz lub chłodzisz, po prostu tracisz cenną energię. Zwłaszcza duże obiekty komercyjne i przemysłowe wytwarzają dużo ciepła odpadowego – niezależnie od tego, czy to centrum obliczeniowe, chłodnia czy kompleks mieszkaniowy. Naprawdę trudno tego uniknąć – takie są prawa fizyki.

Ale czy ta energia naprawdę musi się marnować?

Właśnie to pytanie doprowadziło zespół w Glen Dimplex Thermal Solutions do opracowania niezwykłego rozwiązania, które nazwano „System Zero”, zero – jak zero strat ciepła odpadowego. Oznacza to również zero piętrzenia kosztów, gdyż System Zero to pierwsza na świecie pompa ciepła dużej mocy, która wykorzystuje ciepło z wielu źródeł, w tym ciepło odpadowe. Efekt? Bardzo wydajne wykorzystanie energii cieplnej, a tym samym znacząca redukcja kosztów eksploatacji.

Adam Koniszewski

Key Account Manager
Dimplex