Powstanie pierwsza na świecie morska elektrownia fotowoltaiczna

Morska energetyka wiatrowa ma wiele zalet. Instalacje offshore mają dostęp do silniejszych i bardziej stabilnych wiatrów, przez co są w stanie pracować z większą mocą niż ich wersje naziemne. Jednocześnie nie zajmują miejsca, które mogłoby zostać wykorzystane w inny sposób, np. do stawiania budynków.

Okazuje się, że nie tylko energetykę wiatrową czeka wyprawa w morze. Duńskie konsorcjum złożone z sześciu firm oraz instytucji naukowych zamierza wybudować na morzu pływającą elektrownię fotowoltaiczną. Jest to pierwszy na świecie projekt tego typu, który ma pełnić przede wszystkim funkcję pilotażową – czyli wykazać, na ile opłacalny i efektywny jest taki sposób pozyskiwania energii.

Dlaczego zdecydowano się na taką inwestycję? Po pierwsze, zespół inwestorów chce sprawdzić, na ile sensowne jest połączenie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej na morzu. Pomiędzy poszczególnymi wiatrakami na farmie offshore znajdują się duże przestrzenie, które nie generują energii. Umieszczenie w nich fotowoltaiki pozwoli znacznie zwiększyć ilość mocy pozyskiwaną z każdego metra kwadratowego powierzchni.

Ponadto, panele fotowoltaiczne tracą na efektywności wraz ze wzrostem swojej temperatury. Obmywająca ja woda zapewni świetne chłodzenie, które podniesie uzyski o około 15% – tak przynajmniej przewidują konstruktorzy.

Początkowo będzie to malutka farma, zajmująca jedynie 30 metrów kwadratowych. Docelowo instalacja ma dobić do aż 2500 metrów kw. powierzchni, jednak wartość ta może zostać jeszcze zmieniona. Zespół inżynierów musi przezwyciężyć szereg trudności, które wiążą się z tą nowatorską inwestycją. Jednym z nich są wysokie fale oraz częste na Morzu Północnym sztormy. Cały proces budowy ma trwać 3 lata.

Jeden z projektantów nowatorskiej instalacji, Van Hoeken, powiedział, że prowadzone są już rozmowy z właścicielami farm wiatrowych offshore oraz inwestorami, których morskie farmy są dopiero w fazie konstrukcji. Jeżeli cały proces tworzenia pierwszej na świecie morskiej farmy fotowoltaicznej okaże się dobrym pomysłem, moduły szybko wypełnią „luki” wielu obecnych farm wiatrowych. Według początkowych założeń, koszt budowy farmy wyniesie około dwa miliony euro.

Źródło: Reuters

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia