Odnawialna energetyka pozwoli na tworzenie sztucznych miast?

Jedną z zalet wykorzystania fotowoltaiki jest łatwy dostęp do zasobów energii. W przeszłości dostęp do zasobów środowiska naturalnego decydował o tym, gdzie osiedlała się ludność. Dzięki osiągnięciom współczesnej technologii coraz częściej brana jest pod uwagę możliwość budowy osiedli tam, gdzie wcześniej było to niemożliwe – na pustyniach czy nawet innych planetach. Chociaż większość z tych rozważań pozostaje ciągle w sferze marzeń, to w USA powstaje już taki projekt – sztuczne, solarne miasto.

Wznoszone na powierzchni niemal 300 kilometrów kwadratowych miasto zostanie nazwane „Babcock Ranch”. Jego twórcy kompleksowo planują każdy szczegół – ma ono zapewnić m.in. dostęp do każdego szczebla edukacji, bezpłatny dostęp do Internetu w każdym domu i całą masę innych, futurystycznych rozwiązań.

W szczególności, warto poświęcić chwilę uwagi transportowi publicznemu oraz zasilaniu.

Wszelka komunikacja będzie realizowana przy pomocy pojazdów elektrycznych. Wiele z nich będzie dostępnych do ogólnego użytku na zasadzie car sharingu – czyli odpłatnego wypożyczania.

fotowoltaika

Całe zasilanie będzie realizowane przy pomocy fotowoltaiki. Zapotrzebowanie na energię ma być zaspokajane przy wykorzystaniu elektrowni o łącznej mocy 74,5 MW. Moduły fotowoltaiczne zajmą powierzchnię niemal dwóch kilometrów kwadratowych.

Aby zasilanie jedynie przy pomocy fotowoltaiki było możliwe, konieczne jest magazynowanie nadmiaru energii elektrycznej, która nie zostanie wykorzystana w ciągu dnia. Podczas nocy miasto ma być zasilane przez prąd pochodzący z dziesięciu gigantycznych baterii. Każda z nich może oddawać do sieci prąd z mocą 1MW przez okres czterech godzin.

Aby zredukować ilość energii potrzebną do działania całego miasta, stawiane tam budynki będą budowane z dużym naciskiem na energooszczędność. Większość z nich będzie niskoenergetyczna, przez co ogrzanie ich za pomocą prądu nie będzie aż tak trudne.

Projekt jest obecnie ciągle w fazie konstrukcji. Jeżeli dojdzie do skutku to bardzo możliwe, że inwestycji tego typu powstanie w przyszłości więcej. Czy zostaną one umieszczone w regionach obecnie nieprzyjaznych dla życia, takich jak np. pustynie?

Źródło: babcockranch.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia