Powstał pierwszy na świecie zakład recyklingu fotowoltaiki

Według raportu SolarPower Europe, jedynie na naszym kontynencie zamontowano już ponad 8 GW fotowoltaiki. Przekłada się to na dziesiątki tysięcy modułów, z których część jest już blisko końca eksploatacji. Problem ich recyklingu staje się coraz bardziej zauważalny.

Na obecną chwilę, uszkodzone lub zużyte moduły są składowane wraz ze szkłem. Takie zakłady są w stanie odzyskać z nich jedynie szybę oraz przetopić aluminiową ramkę. Pozostała część urządzenia trafia do przedziału „inne”, po czym kończy w betonie wraz z resztą nie nadających się do recyklingu odpadów.

W takim procesie tracona jest m.in. światłoczuła warstwa krzemu, bezpośrednio odpowiedzialna za generację elektryczności. Tymczasem jej odzyskanie jest zarówno możliwe, jak i uzasadnione ekonomicznie. Materiał ten wykorzystywany jest zarówno do produkcji elektroniki, jak i modułów fotowoltaicznych, a jego wysokie światowe zużycie napędza cenę. Jednocześnie warto wspomnieć, że proces tworzenia absorbującej światło warstwy pochłania znaczne ilości energii – krzem musi zostać uformowany w specjalnym piecu.

Wygląda na to, że pierwszy krok w stronę sensowniejszego recyklingu fotowoltaiki został właśnie poczyniony we Francji. Utworzony w miejscowości Rousset zakład utylizacji jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla fotowoltaiki. Należy on do grupy Veolia i według nich, to pierwszy taki zakład w Europie lub nawet na świecie.

Veolia podpisała kontrakt z organizacją PV Cycle France, który mówi o recyklingu paneli fotowoltaicznych rzędu 1300 ton  rocznie. Do 2022 zapotrzebowania na takie usługi ma jeszcze wzrosnąć. Według szacunków PV Cycle France, będzie to wymagało mocy przerobowej na poziomie 4000 ton modułów rocznie.

Specyficzna metoda recyklingu pozwoli odzyskać szkło z modułów fotowoltaicznych w takiej formie, by nadawało się do ponownego wykorzystania w innym panelu. Wcześniej było ono przetapiane razem z cała masą innych przedmiotów wykonanych z tego materiału.

Według IRENA, światowy przemysł recyklingu fotowoltaicznego może być warty nawet 450 milionów dolarów w 2030 roku. Dodatkowo organizacja wróży szybki rozrost sektora, którego wartość ma już w 2050 przekroczyć 15 miliardów dolarów.

Źródło: Reuters.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia