Powstała druga największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Znajduje się na terenie kopalni odkrywkowej 

W miejsce dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów 21 września br. w Przykonie pod Turkiem, zaledwie 60 km od Kalisza, oddano do użytku gigantyczną farmę fotowoltaiczną. To druga największa inwestycja tego typu w Polsce. Jej całkowita moc zainstalowana sięga 200 MW.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

W Polsce do użytku została oddana kolejna wielka inwestycja w OZE. Elektrownia w Przykonie pod Turkiem będzie generowała 220 GWh rocznie, co wystarczyłoby na zaspokojenie całych potrzeb energetycznych Poznania. Ponadto inwestycja zapobiegnie emisji ponad 208 000 ton CO2 rocznie. 

Dla porównania zgodnie z The World Inequality Report średnio przeciętny Polak emituje rocznie 10 ton CO2. Według szacunków, osoby zarabiające powyżej 13 tys. zł emitują 27 ton CO2, a z kolei Polacy, których dochody nie sięgają 5 tys. zł, emitują około 5,4 ton CO2. Oznacza to, że elektrownia w Przykonie oszczędzi emisji odpowiadającej kolejno 20 800, 7703 lub 38 518 Polaków. 

Inwestycja ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię 153 tys. gospodarstw domowych 

Farma, która bije rekordy 

Obecnie elektrownia w Przykonie jest drugą największą farmą słoneczną w Europie i plasuje się tuż za farmą w Zwartowie. Jednak jak dzięki rozbudowie mocy o dodatkowe 40 MW ma potencjał, aby stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej i jedną z największych w Europie. Do jej instalacji użyto prawie 380 tys. dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Budowa trwała rok oraz w okresach najintensywniejszych robót wymagała pracy 500 osób jednocześnie.  

Elektrownia w Przykonie zajmuje aż 270 hektarów, czyli dokładnie połowę powierzchni Starego Miasta w Krakowie. Największa tego typu inwestycja w Polsce zajmuje zaledwie 30 hektarów więcej. 

Inwestorem farmy został EDP Renewables - największy inwestor w sektorze farm wiatrowych w Polsce. Spółka posiada farmy wiatrowe w Korszy (70MW), Iłży (50 MW), Jędrzychowicach i Zgorzelcu (50 MW), Gołańczy (79,5 MW) oraz Margoninie (120 MW). Firma ma duże szanse stać się również liderem w sektorze fotowoltaiki. Dzięki elektrowni w Przykonie EDPR dysponuje w Polsce skumulowaną mocą fotowoltaiczną przekraczającą 280 MWp.