Powstała stacja badań turbin do elektrowni pływowych

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

NARECimage 1

Pierwsza na świecie stacja prób układów napędowych dla turbin użytkowanych w elektrowniach pływowych oraz dla technologii energii odnawialnej na morzu jest zasilana przez najnowocześniejszy system napędu ABB.

Projekt Nautilus to pierwsza na świecie stacja prób układów napędowych dla turbin wykorzystywanych w elektrowniach pływowych oraz dla technologii energii generowanej w środowisku morskim.

Warta 20 mln USD instalacja jest częścią Narodowego Centrum Energii Odnawialnej (Narec), znajdującego się na północy Anglii. Narec jest posiadającym wsparcie rządowe centrum badań, rozwoju i testów technologii energii odnawialnej i wytwarzania niskoemisyjnej energii z takich źródeł jak wiatr, promienie słoneczne, pływy i fale.

 Nautilus umożliwia klientom centrum Narec przyspieszone próby odwzorowujące długotrwałą eksploatację i skrajne warunki środowiskowe całych gondoli, jak i poszczególnych elementów układu napędowego w kontrolowanym środowisku na lądzie.
 „Jesteśmy w stanie odtworzyć sześciomiesięczny okres działania w warunkach pływów morskich. Na wystąpienie takich samych warunków w naturalnym środowisku trzeba by czekać kilka lat” – powiedział Tony Quinn, dyrektor operacyjny w Narec.

Stacja wykonuje pełną gamę mechanicznych i elektrycznych testów obciążenia na całej turbinie oraz jej kluczowych komponentów, jak wał napędowy, łożysko, skrzynia biegów, generator i przekształtniki. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie i zoptymalizowanie działania turbiny przed jej uruchomieniem na morzu, zwiększając tym samym niezawodność urządzenia, a zmniejszając ryzyko finansowe.

NARECimage 300

W samym centrum stacji testowej Nautilus znajduje się system napędu, który zasila układy napędowe i steruje ich prędkością, umożliwiając im precyzyjne, efektywne energetycznie działanie. Rozwiązanie obejmuje 3,2 megawatowy, chłodzony wodą silnik, średnionapięciowy napęd bezstopniowy ACS 6000, rozdzielnice średniego i niskiego napięcia, transformatory dystrybucyjne oraz system diagnostyki i monitoringu DriveMonitor, dedykowany dla napędu średniego napięcia.

ABB została wybrana przez Narec z uwagi na możliwość stworzenia i dostarczenia kompletnego rozwiązania, włączając w to przenośne obudowy dla układu napędów, rozdzielnicy oraz transformatorów.
Źródło: ABB