Powstanie farma fotowoltaiczna 1,4 MW

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

c13050616

Samorządy pięciu gmin – Rossosza, Wisznic, Sosnówki, Jabłonia oraz Podedwórza działające w porozumieniu partnerskim Dolina Zielawy mając na uwadze troskę o środowisko naturalne, w oparciu o zdobyte doświadczenie postanowiło wybudować elektrownię fotowoltaiczną.

W tym celu powołało spółkę Energia Dolina Zielawy, będącej w pełni spółką samorządową należącą do pięciu gmin partnerstwa. Głównym zadaniem nowo powstałej firmy było uzyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na budowę farmy fotowoltaicznej. W tym celu w czerwcu 2012 r. złożony został wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW w Dolinie Zielawy".

W czasie rozpatrywania wniosku przez Urząd Marszałkowski w Lublinie przystąpiono do uzyskiwania niezbędnych zezwoleń i decyzji, z których najważniejszymi są: decyzja o warunkach zabudowy – wydawana przez Wójta Gminy, na terenie której planowana jest inwestycja, warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej średniego napięcia – wydawane przez PGE Dystrybucja S.A., oraz pozwolenie na budowę – wydawane przez Starostę Powiatu. W tym czasie wniosek o dofinansowanie przeszedł pozytywnie wszystkie etapy weryfikacji i zajął 1 miejsce w konkursie spośród 112 projektów ujętych na liście rankingowej. Efektem tego, 22 listopada 2013 r. została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego o dofinansowanie z projektu pod nazwą Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW w Dolinie Zielawy. Powstająca elektrownia będzie największą fotowoltaiczna elektrownią w naszym kraju.

Spośród kilku rozważanych lokalizacji, na budowę elektrowni wybrano miejscowość Bordziłówka, co oprócz wymiernych korzyści dla gmin Doliny Zielawy, przyniesie rozgłos i uznanie zarówno dla całego partnerstwa.

Koszt zaprojektowanej elektrowni wynosi około 9,5 mln zł, z czego ponad 3,7 mln to dofinansowanie unijne. Pozostała część finansowania wsparta będzie pożyczkami udzielonymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz bank.

W elektrowni powstającej w Bordziłówce zainstalowanych zostanie 5 628 paneli fotowoltaicznych, rozmieszczonych na obszarze około 3,5 ha, a realizacja budowy rozpocznie się na przełomie wiosny i lata 2014 roku.

Źródło: Energia "Dolina Zielawy"