Statkraft, TrønderEnergi i Europejskie konsorcjum inwestorów Nordic Wind Power połączą siły, by stworzyć największą farmę wiatrową w Europie. 

 
Inwestycja będzie zlokalizowana w Norwegii, Będzie się składać z sześciu lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 1000 MW. Farmy wiatrowe zostaną zbudowane na półwyspie Fosen, na wyspie Hitra (wyspa na Morzu Norweskim o charakterze nizinnym) i w Snillfjord – wszystkie lokalizacje to zachodnie wybrzeże kraju, zmienne warunki geograficzne i specyficzny norweski klimat, a przede wszystkim jedne z najlepszych warunków do produkcji energii elektrycznej z energii wiatru w Europie.  
 
1000 MW to moc większa niż obecnie łączna moc zainstalowanych w Norwegii elektrowni wiatrowych. 
Szacowano, całkowity koszt inwestycji wynosi około 1,1 mld €, a budowa rozpocznie się w drugim kwartale 2016 roku. Planowane zakończenie budowy i uruchomienie farmy planowane jest na 2020 rok. 
 
Inwestycja będzie się składała z 278 turbin wiatrowych o mocy 3,6 MW firmy Vestas. Będą one generować rocznie około 3,4 TWh energii elektrycznej.
Statkraft będzie miał 52,1% udziałów w spółce, a także odpowiedzialność za realizację projektu w fazie budowy. TrønderEnergi będzie miał udziały własnościowe w wysokości 7,9%. 
 
Dla porównania warto nadmienić, że największym realizowanym obecnie projektem morskiej energetyki wiatrowej jest projekt Hornsea, który z założenia ma mieć moc 1,2GW i powstaje  u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Ma kosztować 5,7 mld dolarów. 
 
Źródło: Sunwindenergy.com