Aktualności Aktualności

Powstanie największy w Polsce magazyn energii – na farmie wiatrowej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

bystra, magazyn energii

Grupa Energa poinformowała wczoraj, że wraz z Hitachi i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi zbuduje największy w Polsce hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy ok. 6 MW i pojemności ok. 27 MWh.

Energa Wytwarzanie wybrała wykonawcę koncepcji i projektu budowlanego tego prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

System ten ma umożliwić odpowiednie zarządzanie dużą liczbą farm wiatrowych. Służyć temu będzie system automatyki o nazwie SPS (ang. Special Protection Scheme) oraz hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS).

Prototypowa instalacja powstanie przy farmie wiatrowej Bystra, która należy właśnie do Grupy Energa. Farma wiatrowa Bystra zlokalizowana jest pomiędzy miejscowościami Bystra, Dziewięć Włók i Lędowo. W skład tej farmy wiatrowej wchodzi 12 wiatraków, zajmujących powierzchnię ok. 2km2, każdy o mocy 2 MW (czyli łączna moc farmy wiatrowej to 24 MW).

farma wiatrowa, magazyn energii

Farma wiatrowa Bystra (Fot. Energa)

Aby wykonać koncepcję i projekt magazynu Enega będzie współpracować z firmą SAG Elbud Gdańsk. Zgodnie z założeniami projektu, magazyn ma powstać do 2019 roku. W Projekcie zaangażowane są następujące instytucje oraz firmy:

  • Ministerstwo Energii Rzeczypospolitej Polskiej,
  • NEDO - New Energy and Industrial Technology Development Organization (Agencja badań i rozwoju japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu),
  • Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.,
  • Hitachi, Ltd.,
  • Hitachi Chemical Co., Ltd.,
  • ENERGA - Operator S.A.,
  • ENERGA Wytwarzanie S.A.

Magazyn energii - szczegóły

Według założeń jakie podaje Energa, powstający magazyn energii energii elektrycznej (BESS), będzie się składał z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Dzięki temu przetestowane będą rozwiązania pozwalające na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami. Sprawdzone zostaną możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

Energa informuje, że gdy zakończy się budowa magazynu, przez rok będą trwały testy wydajności. Testy wydajności obejmą nie tylko magazyn energii w Bystrej, ale także cały system SPS w celu poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych. W czasie trwania projektu oceniona zostanie m. in. możliwość zastosowania technologii magazynowania energii na szerszą skalę.

Dlaczego testy magazynu na farmie wiatrowej? Na oficjalnej stronie Grupy Energa czytany, że niestabilność odnawialnych źródeł energii, szczególnie farm wiatrowych, stanowi jedno z większych wyzwań dla współczesnych sieci elektroenergetycznych nie tylko w Polsce, ale w każdym kraju inwestującym w OZE.

Wszystko przez brak sprzyjających warunków pogodowych. Bezwietrzna pogoda lub długotrwałe zachmurzenie prowadzić mogą do niedoborów mocy. Z kolei nadmiar wyprodukowanej energii przy skrajnie odmiennych warunkach może doprowadzić do przeciążenia sieci energetycznych.

Zmiany pogody to również dynamiczne zmiany ilości energii elektrycznej wytwarzanej przez tego typu źródła. Dlatego istotny jest rozwój nowoczesnych magazynów zdolnych przechowywać nadwyżkę wytworzonej energii i oddawać ją do sieci, kiedy jest taka potrzeba.

To nie pierwszy projekt tego typu

Energa przypomina w oficjalnym komunikacie prasowym, że posiada już wcześniejsze doświadczenia w zakresie innowacyjnych rozwiązań w magazynowaniu energii. Jesienią ubiegłego roku spółka Energa Operator zbudowała w okolicach Pucka na Pomorzu magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Energia w nim zgromadzona wystarczy do zasilenia ok. tysiąca mieszkańców przez dwie godziny.

W okolicy   istnieją  już źródła wiatrowe i biogazownia, a planowana jest także farma fotowoltaiczna. To pierwsza tego typu inwestycja w kraju. Jest ona elementem zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki.

Źródło: Energa