Powstanie nowy odwiert geotermalny w Szaflarach – jeszcze nikt nie wiercił na taką głębokość!

Szaflary na Podhalu będą mogły pochwalić się najgłębszym na świecie odwiertem geotermalnym. W czwartek 28 lipca 2022 r. gmina Szaflary podpisała umowę na wykonanie odwiertu. Cała inwestycja pochłonie niemal 132 mln zł. Odwiert geotermalny pozwoli na uzyskanie wody o temperaturze nawet 180 stopni Celsjusza. Kiedy rozpoczną się nad nim prace?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie

Nowy odwiert w Szaflarach będzie nie tylko najgłębszym w Polsce, ale także najgłębszym na świecie. Jego głębokość będzie wynosiła 7 km, co ma pozwolić na uzyskanie wody o temperaturze 180 stopni Celsjusza. Władze gminy Szaflary poinformowały, że odwiert będzie miał charakter badawczo - eksploatacyjny. Jak podaje wójt gminy Szaflary, źródła ciepłych wód będą wykorzystywane do ogrzewania domów, do produkcji energii elektrycznej, a także do rekreacji. Woda z odwiertu będzie mogła być wykorzystana również do uprawy warzyw i owoców - będzie mogła ogrzewać grunt w szklarniach.

Woda o temperaturze 180 stopni Celsjusza

Wykonawca odwiertu oraz władze gminy zakładają trzy warianty eksploatowania nowego odwiertu. Pierwszy wariant to pobieranie gorącej wody z głębokości 7 km. Na tej głębokości będzie możliwe uzyskanie wody geotermalnej o temperaturze nawet 180 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy na docelowej głębokości nie będzie odpowiedniej ilości ciepłej wody, wykonawcy zastosują drugi wariant - woda będzie pobierana z głębokości 5 km. Trzeci wariant zakłada pobór wody z głębokości 3,6 km. Decyzje odnośnie zastosowanego wariantu będą podejmowane w trakcie wiercenia i badania geologicznego.

Finansowanie

Inwestycja będzie w całości finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zdaniem Arkadiusza Biedulskiego, prezesa UOS Drilling - spółki odpowiedzialnej za wykonanie otworu, sukces inwestycji może być bardzo duży, ze względu na bardzo duże zasoby wód termalnych już na głębokości 3600 metrów.

“Uważam, że to najlepsze zasoby w kraju, bo oprócz wysokiej temperatury jest to woda słodka i w przeciwieństwie do wód zasolonych nie ma tutaj problemów na przykład z zatłaczaniem pod ziemię” - komentuje Arkadiusz Biedulski.

Zdaniem prezesa UOS Drilling, podczas prac wiertniczych na pewno wystąpią różne trudności technologiczne. 

“(...) jeszcze nikt nie wiercił na taką głębokość. Trudności mogą wystąpić np. podczas przewiercania poszczególnych warstw.” - dodał Biedulski.

Kiedy rozpocznie się wiercenie?

Wieża wiertnicza będzie montowana w czwartym kwartale 2022 r. Wiercenie ma rozpocząć się najprawdopodobniej na początku 2023 roku. Zgodnie z informacjami zawartymi na PORTALSAMORZĄDOWY.PL, odwiert geotermalny ma być gotowy w 20 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, czyli w pierwszym kwartale 2024 r. Oznacza to, że wykonawcy będą wiercili średnio 20 metrów dziennie.

Źródło: PAP, PORTALSAMORZĄDOWY.PL

Zdjęcie główne: PAP

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA