W sierpniu zeszłego roku informowaliśmy, że Energa testuje innowacyjny projekt instalacji paneli fotowoltaicznych na wodzie jako pilotaż wdrażany przez spółkę Energa Wytwarzanie. Testy miały potwierdzić lub obalić tezę, że w polskich warunkach klimatycznych przeniesienie paneli fotowoltaicznych na wodę spowoduje zwiększenie wolumenu wytwarzanej energii z OZE. I… udało się! Grupa Energa, jako pierwsza w Polsce wdraża innowacyjną technologię i zainstaluje elektrownię słoneczną na wodzie!

Pilotaż

W ubiegłym roku w sierpniu przy elektrowni wodnej w Łapinie, po raz pierwszy w Polsce umieszczono panele PV wytwarzające energię elektryczną na wodzie. Instalacje miały na celu sprawdzenie, czy istnieją możliwości szerszego zastosowania takiego rozwiązania w naszym kraju.

Elektrownie fotowoltaiczne posadowione na wodzie znajdują się w wielu miejscach na świecie. Najwięcej tego typu instalacji powstaje w krajach Dalekiego Wschodu – w Chinach, Korei Południowej czy Japonii. Pływające farmy fotowoltaiczne nierzadko osiągają tam łącznie nawet kilkaset MW mocy zainstalowanej. Technologia coraz częściej wykorzystywana jest również w Europie – w Holandii, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Jak wynika z analizy zastosowania tej technologii w świecie, przeniesienie paneli PV na wodę pozwala istotnie zwiększyć wielkość wyprodukowanej energii elektrycznej. Panele umiejscowione na wodzie rozwiązują problem typowy dla fotowoltaiki jakim jest spadek sprawności wraz ze wzrostem temperatury. Bliskość wody zapewnia dobre chłodzenie, jednocześnie przy dobrym nasłonecznieniu! Dodatkowo, problem zabrudzeń osadzających się na ich powierzchni paneli zostaje zmniejszony.

W Polsce warunki są nieco inne, można by powiedzieć, że gorsze niż w podanych krajach, dlatego sprawdzenie czy taka instalacja ma sens, było konieczne.

Pierwsza polska elektrownia PV na wodzie!

Grupa Energa, jako pierwsza w Polsce wdraża innowacyjną technologię polegającą na zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Spółka złożyła wniosek o „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce” w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Program pozwoli na skorzystanie z preferencyjnej pożyczki, która będzie stanowić dźwignię finansową, podnosząc rentowność planowanej inwestycji.

Jak zaznaczył kierujący Grupą Energa, prezes Grzegorz Ksepko – Grupa Energa po raz kolejny wytycza nowy trend w krajowej energetyce.

Gdzie i kiedy?

Na razie, jako pierwszy etap w podejmowanych działaniach, w ramach programu Narodowego Funduszu został złożony wniosek o „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”. Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej o mocy około 500 kW powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino, w województwie pomorskim, czyli w tym samym miejscu, gdzie odbywał się pilotaż.

Jak powiedział Piotr Meler, prezes Zarządu Energa OZE, w najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnymi dla Grupy miejscami są zbiorniki wodne zlokalizowane na terenach pokopalnianych.

Grupa Energa na razie nie podała szczegółowych informacji kiedy spodziewa się realizacji projektu, czy odpowiedzi na wniosek z Narodowego Funduszu.

Kolejny dowód na boom w polskiej fotowoltaice. Co więcej, fotowoltaika ma duży potencjał ku temu, by w przeciągu kilku lat być jeśli nie najtańszym to jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii w Polsce! Test przeprowadzony na pilotażowej instalacji przy elektrowni wodnej w Łapinie udowodnił, że takie rozwiązanie jest u nas również opłacalne! Czy zapoczątkuje to kolejny trend energetyczny?

źródło: ENERGA

Redakcja GLOBEnergia