Program „e-VAN” ma na celu opracowanie innowacyjnego, bezemisyjnego pojazdu dostawczego. Pojazd będzie dostosowany do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, tak aby mógł być wykorzystywany m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań.

Finish na  rok 2022

W efekcie powstały pojazd zostanie zamówiony i wcielony do floty należącej do sygnatariuszy listu. Zakończenie działań w ramach programu „e-VAN” przewidziane jest na rok 2022.
Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślał, jak ważna jest dla niego ta inicjatywa argumentując, że to kolejny krok do rozwoju polskiej gospodarki.

Fot. NCBiR/Twitter

Wiceminister energii – Michał Kurtyka wyraził głęboką nadzieję, że Polska dzięki odpowiednim regulacjom prawnym staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla dynamicznie rozwijającego się przemysłu elektromobilności.

 – Zaprojektowanie auta odpowiadającego na potrzeby przedsiębiorstwa to marzenie każdej firmy, dlatego mam nadzieję, że ta okazja zostanie dobrze wykorzystana przez spółki zaangażowane w realizację tego projektu – komentuje wiceminister energii Michał Kurtyka.

Państwo – inteligentny zamawiający

Podczas podpisania listu intencyjnego głos zabrał również dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Maciej Chorowski, który w podpisanym liście intencyjnym widzi dużo więcej.
– To kolejne działanie NCBR w nowatorskiej formule partnerstwa innowacyjnego, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreując rynek dla nowatorskich produktów. – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Maciej Chorowski.

NCBR od 2017 roku intensywnie wspiera i inicjuje projekty badawczo-rozwojowe w obszarze elektromobilności w Polsce. Przykładem poprzednich działań jest chociażby program „Bezemisyjny transport publiczny”, w ramach którego opracowany zostanie innowacyjny polski autobus zeroemisyjny.

Źródło: Ministerstwo Energii

Redakcja GLOBEnergia