NCBR szuka polskiego pomysłu na magazynowanie energii

NCBR dokonało inauguracji kolejnego przedsięwzięcia “Magazynowanie energii elektrycznej”. Jest to odpowiedź na potrzeby rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz energetyki rozproszonej w Polsce. Budżet projektu wynosi 12,9 mln zł. Środki finansowe pochodzą z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Konkurs dotyczy technologii, która pozwoli zapewnić potrzeby w gospodarstwach domowych, przemyśle oraz przede wszystkim – w energetyce. NCBR wyjaśnia, że nowa technologia ma służyć do zastosowań domowych, gdzie oprócz zasilania domu w energię, będzie mogła być wykorzystana także np. do ładowania samochodu. Magazyn energii może posłużyć także instytucjom i przedsiębiorcom, np. szpitalom lub hotelom, ze względu na potrzebę zapewnienia stabilności ich pracy i wzrost poziomu samowystarczalności energetycznej. Co więcej, technologia może być znaczącym wsparciem również dla dużej energetyki, farm fotowoltaicznych i wiatrowych, które prężnie rozwijają się w Polsce.

Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wskazał, że iż w nowym przedsięwzięciu szczególny nacisk kładziony jest na magazyny opierające się na związkach chemicznych, które można pozyskać w Polsce. Centrum chce skupić się na bateriach stacjonarnych. Docelowo magazyny nie będą wykorzystywane jedynie do użytku domowego, ale będą zainstalowane w celu współpracowały z siecią.

Wymagania konkursowe

Uczestnicy mają za zadanie opracować tani w utrzymaniu i wydajny magazyn energii, którego użyteczność wyniesie około 7 lub więcej lat, a do jego budowy wykorzystane zostaną materiały w 95 proc. przeznaczone do recyklingu.

30 kwietnia 2021 br. ogłoszono pierwszy etap przedsięwzięcia, w ramach którego zostaną wybrane cztery firmy. Uczestnicy będą mieli za zadanie przeprowadzić w ciągu 20 miesięcy prace badawczo-rozwojowe. Podmioty mają w ich trakcie przetestować prototypy ogniw galwanicznych oraz prototyp systemu sterowania magazynem. Wyniki testów i przedstawiona dokumentacja pozwolą na wybranie najlepszego pomysłu.

W drugim etapie wezmą już udział tylko dwa podmioty – jeden podmiot zostanie  wybrany do wykonania baterii, drugi podmiot – do systemu. Będą miały tylko sześć miesięcy na stworzenie dwóch demonstratorów systemu magazynowania. Projekt ma składać się m.in. z baterii, inwertera, obudowy oraz software systemów komunikacji z siecią. Demonstratory zostaną zainstalowane u odbiorców i sprawdzone pod kątem ich powszechnej instalacji.

Polska chce dołączyć do światowego wyścigu

Magazyny energii określane są przez niektórych jako Święty Graal energetyki i transformacji energetycznej. Polska chce dołączyć do wyścigu po niego. W Europie systematycznie rośnie rynek magazynów energii elektrycznej. Według raportu SolarPower Europe, w 2019 r. na Starym Kontynencie zainstalowano bateryjne, domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh – jest to wzrost o 57 proc. w porównaniu do 2018 r. Najwięcej domowych magazynów energii zainstalowano w Niemczech (496 MWh). Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy (89 MWh), Wielka Brytania (38 MWh), Austria (37 MWh) i Szwajcaria (20 MWh). Tylko w 2020 r. przybyło instalacji o łącznej pojemności 810 MWh. Według prognoz w 2021 r. pojemność domowych magazynów energii w Europie przekroczy 1 GWh, a w 2024 r.  ich łączna pojemność ma osiągnąć 7,2 GWh.

Źródło: NCBR, SolarPower Europe

 

Redakcja GLOBEnergia