Aktualności Aktualności

Powstanie program Energia Plus!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

polityka energetyczna

Wicepremier Jarosław Gowin, ogłosił plany na rozpoczęcie programu Energia Plus.

Co w programie?

Program ma być prowadzony we współpracy z uczelniami. Planuje się rozpocząć masową budowę odnawialnych źródeł energii, dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Przede wszystkim ma on dotyczyć pięciu milionów domów jednorodzinnych.

Ponadto, w Polsce powstać ma realne prawo i możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby.

Według wicepremiera, rząd zniesie bariery prawne utrudniające instalację odnawialnych źródeł energii oraz opracuje system kredytów i pożyczek wspierających ich zakup i instalację. Zaangażowany w to ma być Bank Gospodarstwa Krajowego i sektor bankowy, w taki sposób, aby Polacy mogli uzyskać finansowanie na budowę instalacji służących produkcji zielonej energii.

Jak mówi wicepremier, program ma połączyć troskę o zdrowe środowisko z szybkim i dynamicznym rozwojem gospodarczym. Dodał również, że rząd stawia na modernizację gospodarki, obniżenie kosztów pracy, a także rozwój średnich i dużych miast. Energia Plus według zapowiedzi ma dotrzeć do każdej polskiej wsi, miasteczka i miasta. Każdy Polak ma mieć możliwość oddychania czystym powietrzem.

Szczegóły nowego programu mają zostać przedstawione na konwencji partii wicepremiera w styczniu w Krakowie.

Nie będzie podwyżek cen prądu

Gowin podkreślił, że rząd chce obniżyć ryzyko wzrostu cen energii i równocześnie zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Potwierdził też słowa premiera, że zgodnie z zapowiedziami, nie będzie wzrostu cen prądu ani dla odbiorców indywidualnych, ani dla odbiorców zbiorowych.

W środę bowiem, premier Mateusz Morawiecki zapewniał Polaków w Sejmie, że w przyszłym roku prąd nie zdrożeje.

Wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że jego resort szykuje propozycje, które uchronią Polaków przed wzrostem cen energii. Jak mówi, rząd ma kilka wariantów rozwiązań, ale każdy z nich zakłada, że rachunek za energię elektryczną w polskich gospodarstwach domowych nie wzrośnie w 2019 r. w stosunku do tego roku.
Jak mówił Gowin, jeśli nie będzie podwyżek cen prądu, to Polska w dłuższej perspektywie i tak musi zmierzyć się z problemem czystej i taniej energii.

Chcemy nadal skutecznie walczyć ze smogiem - zapewnił wicepremier.

Deglomeracja - ma szansę powstać?

Lider Porozumienia zapowiedział też, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt deglomeracji. Miałby on zmienić trend, aby sprowadzać wszystkie instytucje do Warszawy. Według planów, deglomeracja powstrzyma migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast, zwłaszcza byłych miast wojewódzkich m.in. Chełm, Jelenią Górę, Kielce.

Źródło: BI