O takich zdarzeniach jak pożary instalacji fotowoltaicznych pisze się bardzo rzadko. Po prostu takie zdarzenia są można powiedzieć z całą odpowiedzialnością – wyjątkami. Dzisiaj jednak informujemy o tym, co wydarzyło się w sobotę na południu Polski w gminie Wadowice.

W sobotę (27.07) jeden z mieszkańców po powrocie do domu położonego przy ulicy Głównej zauważył mocny dym wydobywający się z piwnicy.

To dodatkowe zaskoczenie, gdyż myśląc o pożarach instalacji fotowoltaicznej w głowie mamy wyobrażenie płonących na dachu modułów. W tym przypadku jednak, po przybyciu na miejsce Straży Pożarnej oraz Pogotowia Energetycznego ustalono, że doszło do zapalenia się części instalacji fotowoltaicznej wewnątrz budynku. Ogień udało się szybko ugasić jednak spaleniu uległy przewody i falownik instalacji. Na razie przyczyny pożaru są nieznane.

Czy to zdarza się często?

Warto tutaj zaznaczyć, iż instalacje PV same w sobie nie przyczyniają się do zwiększenia ryzyka pożaru.

Z danych uzyskanych z Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej opracowanych przez TÜV Rheinland we współpracy z instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera, wynika, iż instalacja PV była powodem pożaru jedynie w 0,016% ogółu instalacji PV w Niemczech. Próba była bardzo duża, bo badania na które się powołujemy z 2015 r, przeprowadzono na grupie 1,3 milionów instalacji PV).

Z drugiej strony należy stwierdzić, iż rozwiązania w innych krajach, w tym w Niemczech – jednym z największych rynków fotowoltaicznych i prosumenckich na świecie – kwestia zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego (w tym bezpieczeństwa strażaków) oparta jest na zasadzie ograniczonego zaufania.

Niepewności ciągle są…

Zgodnie z wynikami prac badawczych przeprowadzonych przez BRE National 25 Solar Center (BRE 2017b), wyłączniki systemów PV w obwodzie DC są nadal postrzegane jako niesprawdzona technologia.

Instalacja takich urządzeń może zapewnić strażakom fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co może prowadzić do wypadków, urazów lub pogorszenia, ponieważ uszkodzony układ fotowoltaiczny może nadal być zasilany energią.

Decydenci poszczególnych państw różnie odnoszą się do szczegółowych zapisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Większość wychodzi z założenia, że wprowadzenie jakichkolwiek nowych rozwiązań w kwestii ochrony przeciwpożarowej dla mikroinstalacji PV należałoby odsunąć do czasu przeprowadzenia szczegółowej analizy.

 

Redakcja GLOBEnergia