Pożary magazynów energii – czy jest się czego bać?

Często mówi się o tym, że magazyny energii będą niezbędnym elementem sieci elektroenergetycznych, zarówno te małe, jak i te komercyjne. Mimo, że technologia magazynowania energii nie jest nowa, użytkownicy powielają teorie, że są one niebezpieczne i że są przyczynami pożarów. W następstwie tych opinii są sceptycy tej technologii, którzy rzutują na obraz całej branży. Czy jest się czego bać? Czy można zabezpieczyć się przed tym, czego obawiamy się najbardziej, czyli pożarami magazynów energii?

Zdjęcie autora: Dawid Kaczmarczyk

Dawid Kaczmarczyk

Redaktor

Podziel się

Jednym z głównych powodów, dla których magazyny energii są tak ważne, jest fakt, że zwiększają one stabilność sieci energetycznej. Systemy energetyczne oparte na źródłach odnawialnych, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, są zmiennymi źródłami energii, ponieważ ich produkcja zależy od warunków atmosferycznych i pory dnia. Magazyny energii pozwalają na przechowywanie energii wytworzonej w momencie wysokiej produkcji i uwalnianie, pobieranie jej w okresie, gdy produkcja jest niska, aby w ten sposób utrzymać równowagę w sieci.

Magazyny energii mogą również pomóc w zwiększeniu efektywności energetycznej. Pomagają poprawić niezależność energetyczną, szczególnie w przypadku małych społeczności lub obszarów oddalonych od sieci elektroenergetycznej. Mogą również pomóc w zapewnieniu energii w czasie katastrof naturalnych lub awarii sieci.

W związku z tym, że rozwój magazynów energii jest kluczowy dla dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, a także ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, można przypuszczać, że w przyszłości magazyny energii będą coraz bardziej popularne i będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w transformacji energetycznej.

Czy magazyny energii są niebezpieczne? 

To pytanie, które wielu zadaje sobie w kontekście przyszłości energetyki. Oczywiście, jak każda technologia, magazyny energii nie są zupełnie wolne od ryzyka. Jednak, podobnie jak w przypadku latania samolotem, stosowanie odpowiednich środków ostrożności może znacznie obniżyć to ryzyko.

Magazyny energii to nie nowość - mniejsze z nich są już wszędzie wokół nas, od baterii w telefonie po domowe instalacje. Ale zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać nie tylko możliwe zagrożenia,ale też sposoby, na ich eliminację. W przypadku magazynów energii wyzwaniem jest ucieczka termiczna, ale nie ma powodów do paniki.

W artykule opisujemy 5 możliwych przyczyn pożarów magazynów energii oraz wytyczne, które pomogą ograniczyć ryzyko uszkodzenia ogniw lub ułatwią ewentualną akcję gaśniczą. Dzięki nim można obniżyć ryzyko do akceptowalnego poziomu.

Tak więc, jeśli interesuje Cię przyszłość energetyki i magazynowania energii oraz jeśli chcesz poznać wszystkie strony tej technologii, załóż konto i  zaloguj się w bezpłatnym serwisie GLOBENERGIA plus i koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, jak działa magazynowanie energii i jak zminimalizować ryzyko pożaru i w jaki sposób można kontrolować tę technologię.

Czytaj więcej w GLOBENERGIA+!

5 przyczyn pożarów magazynów energii i zapobieganie im
Zdjęcie autora: Dawid Kaczmarczyk

Dawid Kaczmarczyk

Redaktor