Czy producenci z Chin mają do zaoferowania Wspólnocie Europejskiej wysokiej jakości moduł fotoelektryczny? Dzięki BNEF PV MODULE MAKER TIER 1 LIST, Q1 2017 będziemy mogli odpowiedzieć na to pytanie.

Bloomberg New Energy Finance opracował system poziomów (tiering) dla producentów modułów fotowoltaicznych na podstawie sprawozdań atrakcyjności, stworzonych na podstawie transparentnych kryteriów zastosowanych do oceny producentów modułów PV na rynku.

Nr Nazwa firmy Produkcja [GW/rok]
1 Jinko Solar 6,50
2 GCL Systems 6,00
3 Trina 6,00
4 Canadian Solar 5,80
5 Hanwha Q Cells 5,55
6 JA Solar 5,50
7 Lerri/Longi 4,50
8 First Solar 2,20
9 Risen Energy 3,10
10 Talesun 2,80

Ta podstawowa klasyfikacja jest wykorzystywana do tworzenia rankingu wiodących światowych producentów. Przy wyborze producenta i zakupie sprzętu, należy patrzeć na wskaźniki atrakcyjności finansowej.

Po co dzielić rynek na poziomy (TIER)?

Do firmy Bloomberg New Energy Finance często zwracają się klienci w celu uzyskania listy wiodących producentów lub finansowo atrakcyjnych dla inwestorów – potocznie dostawców 1. poziomu, którym ufają duże instytucje finansowe.

Taka informacja jest niezbędna do długoterminowych prognoz gospodarczych, wstępnej analizy konkurentów i innych branżowych badań.

Jak określić liderów?

Wskaźnik atrakcyjności finansowej to okazja do oceny producentów modułów PV z punktu widzenia stabilności finansowej, możliwości długoterminowych inwestycji w produkcję i ich wypłacalności. Pewność, że jutro firma nie zniknie i dostarczone przez nią gwarancję, zostaną spełnione. Bloomberg New Energy Finance opiera swoje kryteria rankingu na informacjach o transakcjach dokonanych w przeszłości. Według stanu na luty 2017 r. w bazie danych jest śledzonych ponad 17 000 firm zajmujących się produkcją i sprzedażą na rynku modułów fotowoltaicznych na całym świecie.

W ocenie biorą udział projekty tych producentów, którzy w ciągu ostatnich 2 lat otrzymali od sześciu rożnych banków finansowanie co najmniej 6 rożnych projektów o mocy od 1,5 MW każdy i które zostały pomyślnie zakończone z finansowego punktu widzenia. Badani są tylko czołowi producenci, którzy mają własne zakłady produkcyjne i sprzedają produkty pod własnymi markami.

Firmy, które nie zajmują się produkcją samodzielnie lub wytwarzają produkty pod OEM – nie trafiają na tę listę.

Jak przedstawiają się na polskim rynku producenci pierwszego poziomu?

Na dzień dzisiejszy na polskim rynku PV, bez wątpienia, są moduły fotowoltaiczne od producentów 1 TIER. Popularność tego sprzętu była do tej pory ograniczona dość wysoką ceną. Jednak sytuacja się zmienia – na rynek wchodzą produkty wiodących firm, które sprawiają, że moduły są bardziej dostępne cenowo, z zastrzeżeniem zachowania wysokiej jakości i długoterminowych gwarancji.

Firma Helios Strategia Polska Sp. z o.o. jest jednym z dostawców wysokiej jakości modułów PV w przystępnych cenach. To międzynarodowa firma, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie farm PV „pod klucz”, posiadając wiedzę i doświadczenie w branży, a oferowane rozwiązania spełniają najwyższe standardy i dają najlepszy zwrot z inwestycji.

Wiktor Dowgan Helios Strategia Polska Sp. z o.o.  

Źródło: GLOBEnergia 2/2017

Redakcja GLOBEnergia