Trzy energetyzujące dni z tematami energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej już za nami!  W tym roku skupiliśmy się na tym, co dzieje się w polskim prawodawstwie, systemach wsparcia i branży energetyki odnawialnej.

Podczas Talk Show „20 minut o energetyce” –  próbowaliśmy wyjaśnić niejasne zapisy ustawy o OZE – instalacja nowobudowana a nowo przyłączona, przedstawiono też analizę ekonomiczną mikroinstalacji PV i wiatrowej po wejściu taryf gwarantowanych  Rozliczaliśmy również program Prosument – eksperci opowiadali o pierwszych doświadczeniach z funkcjonowania programu, czyli o wymaganiach programu, o gwarancjach  bankowych i gwarancjach uzysku.
Dużym zainteresowaniem cieszył się temat systemu aukcyjnego pod kątem przygotowania instalacji OZE oraz sytuacja małych instalacji, czyli nowe zasady rozliczania i ekonomika małych instalacji.
Przedstawiciele branży komentowali jakie są nowe wymagania zakładów energetycznych w zakresie przyłączenia mikroinstalacji  i z jakich programów wsparcia finansowego mogą korzystać inwestorzy.
Nie zabrakło praktycznych porad podczas Forum Wykonawcy – techniki montażu i doboru systemów grzewczych, wybór modułów PV i falowników oraz praktyczne aspekty współpracy pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej to tematy, które zagrzewały do głębszej dyskusji nie tylko w GLOBIE PEŁNYM ENERGII ale również na stoisku redakcji GLOBEnergia. Producenci przedstawiali nowatorskie rozwiązania w systemach mocowań modułów PV. Przedstawione zostały również problemy i przeszkody prawne na etapie realizacji i przygotowania inwestycji OZE okiem radcy prawnego.
Wszystko przeplatane było konkursem „Koło Pełne Energii” podczas którego uczestnicy zmagali się z pytaniami z branży odnawialnych źródeł energii.
Podczas tegorocznego GLOBU PEŁNEGO ENERGII miała miejsce premiera IV edycji książki Bogdana Szymańskiego „Instalacje Fotowoltaiczne”. Uczestnictwo w GLOBIE PEŁNYM ENERGII było również niepowtarzalną okazją do spotkania z autorem.

FOTORELACJA

Bogdań Szymański o grzegach głównych programu Prosument (GLOBEnergia)
Krzysztof Brzozowski – Finansowanie inwestycji – przegląd aktualnych programów (Centrum Technologi Energetycznych Świdnica)
Józef Drożyński – Forum wykonawcy: Fotowoltaika, przykłady błędów instalacyjnych i inwestycyjnych z rynku niemieckiego i polskiego
Piotr Kramer – Forum wykonawcy: współpraca pomp ciepła z konwencjonalnymi źródłami energii w przykładach
Dawid Pantera – Przyszłość mikroinstalacji energetycznych (ogniwa paliwowe, mikrokogeneracja, pompy ciepła, fotowoltaika) (Viessmann)
Paweł Pitera, Wiceprezes Zarządu BOŚ Bank –  Finansowanie Odnawialnych Źródeł Energii
Radu Roman – Zasady wyboru modułów PV – jak wystrzec się niepotrzebnych problemów (Jinko Solar)
Anna Siwkowska – Postępowanie środowiskowe, plany zagospodarowania przestrzennego (SRS Legal)
Konkurs dla publiczności
Konkurs dla publiczności
Paweł Wiktorowicz – Systemy szybkiego kompletowania mocowań instalacji PV (Corab)
GLOB PEŁEN ENERGII – Talk Show o energetyce – Grzegorz Burek, Bogdan Szymański (GLOBEnergia)