Praca i bezpieczeństwo hybrydowej instalacji fotowoltaicznej – o tym musisz pamiętać!

Poprawnie działający falownik to podstawa bezpiecznie działającej instalacji fotowoltaicznej. Przypomnijmy najważniejsze kwestie dotyczące zaplanowania kolejnych etapów pracy i montażu elementów instalacji. Pomoże nam w tym Radosław Grzeliński z firmy Solis.

Podziel się
Rozmowa z klientem i dokładna wizja lokalna
Skomponowanie hybrydowej instalacji wymaga znalezienia miejsca na montaż magazynu energii, które będzie zgodne z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. Dlatego pracę warto zacząć od wnikliwej rozmowy z klientem, by zrozumieć jego wszystkie oczekiwania i sprawdzić czy on sam rozumie sens planowanej instalacji.
-Przy instalacjach hybrydowych od samego początku ważna jest dobra interakcja z Klientem. Musimy szczegółowo przeanalizować jego potrzeby. Przede wszystkim ustalić, jakie funkcje ma pełnić instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii – czy będzie to tylko optymalizacja autokonsumpcji, czy może będziemy również zabezpieczać klienta np. na wypadek blackout’u. (...) W tym wypadku trzeba dobrze przeanalizować dzienne zużycia, by dobrze dobrać rozmiar rezerwy, a w konsekwencji rozmiar magazynu energii - tłumaczył w trakcie Webinarowej Środy Radosław Grzeliński przedstawiciel firmy Solis.
Na wstępie także weryfikujemy, czy będzie to instalacja jedno czy trójfazowa. I mimo tego, że to oczywistość, często niedoświadczeni instalatorzy zapominają o tym podczas pierwszej wizji. Zdarza się także, że sami klienci nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Ta kwestia przenosi nas jednocześnie do kolejnego aspektu - możliwości montażowych.
-Oprócz analizy potrzeb klienta, musimy również sprawdzić możliwości montażowe i oszacować, ile pracy trzeba będzie włożyć w realizację zlecenia. Musimy pamiętać o tym, że jeżeli będziemy montować instalację z magazynem energii, musimy zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Nie można montować instalacji w ciągach komunikacyjnych i ewakuacyjnych. (...) Na względzie trzeba mieć również bezpieczeństwo samej instalacji, w szczególności baterii magazynu - zwraca uwagę ekspert.

Bezpieczeństwo bezpośrednio przekłada się na panujące wokół magazynu warunki. Pamiętajmy, że bateria, która znajdzie się w zbyt niskiej temperaturze zwyczajnie przestanie pracować (wyłączy ją BMS) i nie będzie można jej ładować ani rozładować. Jednocześnie bateria zlokalizowana w miejscu z dostępem do zbyt wysokiej temperatury ma spore szanse na permanentną usterkę. To z tego względu, że zbyt wysoka temperatura w dłuższej perspektywie czasu niszczy baterie litowo-jonowe.
- Oprócz bezpieczeństwa osób przebywających w pobliżu elementów instalacji i bezpieczeństwa samych jej podzespołów, musimy pamiętać też, że falownik hybrydowy, a przynajmniej ten od Solis, ma wbudowaną funkcję zasilania rezerwowego. W związku z czym można pomyśleć o zapewnieniu klientowi odpowiedniego przeszycia jego obecnej instalacji. Należy więc wydzielić obwody krytyczne, które będą zasilane w momencie blackout’u. To kolejna rzecz o której warto pamiętać i uwzględnić ją w całościowych kosztach zmian w instalacji - wyjaśnia Radosław Grzeliński.
Wymienionej powyżej kwestie warto znać, bo to one zabiorą nam najwięcej czasu podczas weryfikacji instalacji u klienta. Oczywiście po weryfikacji możliwości montażowych i tego, co od instalacji wymaga klient, należy odpowiednio dobrać komponenty i zweryfikować kompatybilność całego systemu.
Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ