Czy ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosną od przyszłego roku? W jaki sposób energetyka obywatelska może wspierać zawodową? W jakim kierunku idzie Polska jeżeli chodzi o węgiel? Odpowiada Minister Energii – Krzysztof Tchórzewski

Czy ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosną od przyszłego roku?

Krążą informacje, że od przyszłego roku, ceny energii elektrycznej mogą sporo wzrosnąć. Jako środek zaradczy, Ministerstwo Energii w porozumieniu z Ministerstwem Finansów uzgodniło, że w przyszłym roku zostanie obniżona akcyza oraz opłata przejściowa, które dają w sumie 60% ewentualnej podwyżki cenowej. 40% pozostaje wciąż do omówienia. W tym momencie nie wiadomo jednak, jaka to będzie podwyżka.

Nie chcę nic obiecywać, dopóki te kwestie nie są domknięte, bo na decyzje mamy czas do końca roku – mówi Minister Energii

W ramach kampani wyborczych, wyborcy oczekują konkretnych deklaracji. Z pewników obecny Minister Energii może zagwarantować wyżej wymienione wyeliminowanie 60% podwyżki ceny energii.

W jakim kierunku idzie Polska jeżeli chodzi o węgiel?

Mamy zgodę od Komisji Europejskiej na ewolucyjny system odchodzenia od węgla. Polska przekonała KE, że ze względów historycznych nie stać nas na tak szybkie odejście od węgla, jak inne państwa. To wymaga olbrzymich nakładów inwestycyjnych.

Warto przypomnieć słowa Piotra Woźnego, który podkreślał, że ważne jest by nie mylić energetyki zawodowej z energetyką domową. W kwestii gospodarstw domowych, odejście od węgla w Polsce właśnie trwa, a ma pomocnym wsparciem jest program Czyste Powietrze.

Cały artykuł czytaj TUTAJ

Czy da się określić datę odejścia od węgla?

Patrząc odpowiedzialnie, do 2040 roku, Polska nie zakłada odejścia od węgla w eneretyce zawodowej. Minister Tchórzewski zakłada jednak, że udział wykorzystania węgla w energetyce będzie się zmniejszał do 2050 roku do poziomu 40-50%.

Polska ma zgodę Komisji Europejskiej, żeby elektrownie węglowe, tak jak wygasa ich okres żywotności kończyły swoją działalność na zasadzie ewolucyjnej i mogły być zastępowane energetyką jądrową, blokami gazowymi lub energetyką odnawialną.

Minister Energii mówi o rozpoczęciu dużego frontu energetyki odnawialnej. Przygotowywany jest program na 10 GW energetyki wiatrowej na morzu, a z drugiej strony Polska idzie dużym frontem w energetykę obywatelską na lądzie.

Program Mój Prąd cieszy się dużą popularnością! Dziennie podpisywane jest nie mniej niż 200 wniosków na wypłaty. – mówi Minister Tchórzewski

Oprócz dotacji w wysokości 5 tysięcy złotych, inwestor przez 5 lat może odpisywać koszty od podstawy opodatkowania i w zależności od wielkości instalacji, można jeszcze uzyskać 2, 3, a nawet 4 tysiące złotych.

W tym roku będziemy już mieli prawie 100 tysięcy prosumentów! – mówi Minister Tchórzewski i zachęca do skorzystania z programu Mój Prąd.

Już w 2019r. technologia PV powinna stać się liderem na krajowym rynku inwestycji w energetyce, a Polska jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE! Biorąc pod uwagę aktualne i realne inwestycje w toku oraz trendy energetyczne, w 2019 roku Polska może znaleźć się już na 4 miejscu w Unii Europejskiej. Jest za co trzymać kciuki.

 

Opracowano na podstawie rozmowy z Ministrem Tchórzewskim w programie Minęła 9

 

Redakcja GLOBEnergia