Po podsumowaniu roku przez Polskie Sieci Energetyczne, okazuje się, że moc zainstalowana dobiła prawie do 1,3 GW i wyniosła dokładnie 1299,6 MW. Oznacza to wzrost o 175,7 proc. rok do roku i o 9,6 proc. w okresie XII 2019-I 2020 r. W grudniu instalowano około 3,67 MW dziennie, a w całym 2019 roku zainstalowano 828,2‬ MW!

Uzyskany wynik przekroczył oczekiwania EU SOLAR MARKET, gdyż według założeń moc zainstalowana w Polsce w 2019 roku miała wynieść 784 MW. Wynik przekroczyliśmy o 44,2‬ MW.

Rekordowy grudzień

Moce PV, które były dziennie instalowane w grudniu pobiły i tak dobre wyniki z poprzednich miesięcy. W przeciągu zaledwie jednego miesiąca zainstalowano 113,9‬ MW. W przeliczeniu na dni, w grudniu instalowano 3,67 MW dziennie.

W listopadzie instalowano 2,89 MW dziennie, czyli nieco mniej niż w październiku, w którym instalowano 2,96 MW dziennie, ale więcej niż we wrześniu, kiedy instalowano 2,21 MW dziennie. Grudzień pobił październikowy rekord!

Skąd takie duże moce?

O to z czego wynikają tak dobre wyniki, zapytaliśmy eksperta – Bogdana Szymańskiego – Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej SBF POLSKA PV

Moc przyłączanych instalacji PV zdecydowanie przyśpieszyła w 3 kwartale 2019. Na taki stan miały w pływ naturalne coroczne czynniki jak zakańczanie inwestycji gminnych oraz duży wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi wśród inwestorów prywatnych po uruchomieniu dotacji w ramach programu Mój Prąd – komentuje Bogdan Szymański

Dodatkowym czynnikiem, który mógł spowodować wzrost liczby montaży w grudniu była ulga termomodernizacyjna. Inwestorzy, którzy nie zdążyliby zakończyć inwestycji do końca roku, musieliby czekać cały kolejny na rozliczenie się.

Jaki będzie rok 2020 dla fotowoltaiki?

W 2019 roku Polska okazała się solarną niespodzianką i znalazła się na V miejscu największych przyłączonych mocy z PV w UE. Jaki będzie rok 2020 dla fotowoltaiki? Czy pobijemy kolejne rekordy?

Idealnym miejscem, by zastanowić się jak będzie wyglądał dla fotowoltaiki rok 2020 jest Forum Solar+. Spotkanie zostanie w pełni poświęcone branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii. To forum wymiany doświadczeń, analizy zmian prawnych, aktualne ceny, nowości technologiczne, konkretne porady dla inwestorów i instalatorów.

Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące fotowoltaiki w Polsce. Porozmawiamy o tym, co się stanie z dotacjami na domową fotowoltaikę, o blokadzie wzrostu cen energii, sposobach zarządzania energią z PV czy też kosztami energii w domu i firmie. Porozmawiaj z nami na XI Ogólnopolskim FORUM FOTOWOLTAIKI I MAGAZYNOWANIA ENERGII SOLAR+. Udział w forum jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!

XI Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii
GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 26.02.2020
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://globenergia.pl/wydarzenia/forumsolar/

Redakcja GLOBEnergia