Prawie 400 milionów złotych na program Czyste Powietrze z KPO!

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiła, że 1 lutego dojdzie do kolejnej transzy finansowania z ramienia Krajowego Planu Odbudowy. Polska otrzyma imponującą sumę 433 milionów złotych. Spory udział tych funduszy zostanie przeznaczony na realizację dotacji w ramach inicjatywy Czyste Powietrze.

Podziel się
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że program Czyste Powietrze otrzyma aż 398 milionów złotych. Decyzję o przekazaniu tych środków Polsce złożyła Pełczyńska już w środku grudnia. Informację o nadchodzącej transzy finansowej z Krajowego Planu Odbudowy, na kwotę 433 milionów złotych, przekazała 1 lutego. Wcześniej, w grudniu ubiegłego roku, Polska otrzymała zaliczkę z KPO w wysokości 5 miliardów euro, na co zgodę wydała Unijna Rada Ministrów ds. Finansów.
Kłopoty programu Czyste Powietrze
Warto przypomnieć, że program Czyste Powietrze napotyka na poważne problemy finansowe. Dług programu wobec beneficjentów sięga niemal 500 milionów złotych, co w pewnym momencie skłoniło niektórych ekspertów do przewidywania, że może dojść do zawieszenia naboru wniosków. Mimo kilku podejść do zrehabilitowania finansów programu, cel ten pozostaje niespełniony. Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, wskazuje na znaczne zagrożenie dla programu, zwłaszcza jeśli środki z funduszu FEnIKS zostaną uruchomione jako pierwsze, co mogłoby zagrozić finansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy. Sytuację wyjaśnia ekspert w artykule: Guła: 4 mld złotych na Czyste Powietrze z FENIKSA tylko pogorszy sytuację finansową programu
Jak wygląda sytuacja w WFOŚiGW?
Niektóre wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, odpowiedzialne za dystrybucję dotacji z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), poinformowały, że proces wypłat przebiega bez zakłóceń. Jednak w innych regionach napotykają one na przeszkody.
WFOŚiGW w Olsztynie informuje, że na dzień dzisiejszy wypłaty w ramach Programu Czyste Powietrze realizowane są na bieżąco. Opóźnienia występowały w grudniu 2023 roku
czytamy w odpowiedzi WFOŚiGW na pytania redakcji Termomodernizacja.pl
W Lublinie również nie odnotowuje się problemów, a wypłaty są realizowane terminowo. Co interesujące, poszczególne fundusze wojewódzkie widzą potencjalne rozwiązanie w środkach pochodzących z programu FEnIKS, mimo ostrzeżeń ze strony Andrzeja Guły. Już teraz znany jest także przybliżony termin uruchomienia tych finansów.
Po wypłacie Beneficjentom posiadanych przez nasz Fundusz środków będziemy oczekiwali na kolejną transzę środków udostępnionych z NFOŚiGW. Sytuacja powinna się unormować po uruchomieniu środków z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) – prawdopodobnie kwiecień 2024 roku
informuje WFOŚiGW w Olsztynie
Nie wszystkie WFOŚiGW otrzymały środki. Dostaliśmy odpowiedź w dniu 29 stycznia 2024 roku od placówki w Katowicach, w której można przeczytać, że WFOŚiGW w Katowicach otrzymał ostatnie środki od NFOŚiGW na wypłaty dotacji w programie Czyste Powietrze w dniu 11 grudnia 2023 roku w kwocie 52,4 miliona złotych, co pozwoliło na wykonanie ok. 3194 wypłat. Podobna sytuacja ma miejsce w WFOŚiGW w Białymstoku, gdzie przelano 6 milionów złotych, co wystarczyło na wypłatę 178 dotacji.
Bez zdecydowanych i przemyślanych działań program Czyste Powietrze może utracić swoją wiarygodność, czym zaszkodzi całej inicjatywie termomodernizacyjnej w Polsce. Oczekujemy, że kolejne decyzje będą trafione, a program powróci na właściwe tory.
Źródło: NFOŚiGW, MFiPR, Termomodernizacja.pl
Polecane
Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie budynku wielorodzinnego w Bielsku-Białej

Ostre słowa branży o Liście ZUM
