Licznik elektromobilności

Licznik elektromobilności to ikonografika, dzięki której każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane są zbierane i aktualizowane przez PZPM i PSPA. Najnowsza aktualizacja wskazuje, że obecnie po polskich drogach jeździ już prawie 8 tysięcy samochodów elektrycznych.

Najnowsze dane

Pod koniec października 2019 r. w Polsce zarejestrowane było 7 884 elektrycznych samochodów osobowych, z czego 60% z nich: 4 701 stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles). Pozostałe pojazdy, to 3 183 hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Od początku roku zarejestrowano o 100% więcej niż przez 10 miesięcy ubiegłego roku, czyli 3250 samochody.

Podział rynku w Polsce nieco się zmienił. Do tej pory, stosunek BEV do PHEV wynosił niezmiennie 63% do 37%. W tym momencie jest to 60% do 40%. Liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych na koniec sierpnia tego roku zwiększyła się do 446 szt., a elektrycznych skuterów i motocykli – do 6 094 szt. Liczba autobusów elektrycznych praktycznie się nie zmienia. W tym momencie jest to 208 sztuk.

Infrastruktura

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec października br. w Polsce funkcjonowało 958 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1748 punktów). 30% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Najwięcej stacji ładowania znajduje się w Warszawie.

Rozporządzenie podpisane!

Właśnie weszło w życie rozporządzenie o dopłatach do pojazdów elektrycznych dla osób fizycznych. Maksymalna wysokość wsparcia dla osoby fizycznej w jednym naborze wynosi 30% ceny nabycia, jednak nie więcej niż 37 500 zł, w przypadku zakupu pojazdu wykorzystującego do napędu wyłącznie energię elektryczną. Cena nabycia takiego pojazdu nie może przekroczyć 125 000 zł.

Choć pojazdów w takiej cenie nie ma zbyt wiele na polskim rynku, jest szansa że każdy znajdzie coś dla siebie. Po wejściu w życie rozporządzenia, czekamy na ogłoszenie konkursu przez Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Czy dopłaty przyspieszą rozwój elektromobilności w Polsce?

Źródło: PSPA

 

 

 

Redakcja GLOBEnergia