Prawne aspekty budowy farmy PV

Obowiązujące przepisy prawne dotyczące budowy elektrowni fotowoltaicznych nie są jednoznaczne, jednak można określić, jakie kroki musi poczynić inwestor, aby zrealizować inwestycję.
Jak wybrać odpowiednią nieruchomość pod budowę farmy fotowoltaicznej?
Badanie stanu prawnego nieruchomości należy rozpocząć od ustalenia, czy jest ona objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, należy sprawdzić, na jakie cele może być przeznaczona. Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na produkcji energii elektrycznej zasadniczo może się odbywać wyłącznie na terenach, które zostały przeznaczone na cele produkcyjne. Wydaje się, że nie jest konieczne, aby tereny te były przeznaczone stricte na cele produkcji energii elektrycznej z użyciem systemu fotowoltaicznego i wystarczające może być także ogólne przeznaczenie terenu na potrzeby produkcyjne. Jeżeli na obszarze gminy przewiduje się wyznaczenie obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, należy w studium ustalić ich rozmieszczenie.(…)

Co jeszcze należy sprawdzić przed rozpoczęciem inwestycji?
Kolejnym krokiem po wyborze terenu powinno być uzyskanie warunków przyłączy. Warunki przyłączenia wydawane są przez zakład energetyczny w ciągu 150 dni po złożeniu wniosku wraz z projektem umowy o przyłączenie do sieci i są ważne przez dwa lata. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Warunki przyłączenia dotyczą ściśle określonej konfiguracji elektrowni fotowoltaicznej, której nie można dowolnie zmieniać na etapie realizacji. (…)
Jaki podatek zapłacą właściciele farm fotowoltaicznych?
Zdaniem Ministerstwa Gospodarki farma fotowoltaiczna jest budowlą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane i podlega opodatkowaniu od nieruchomości w przypadku, gdy jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, a stawka podatku od budowli nie może przekraczać 2% jej wartości ustalonej stosownie do przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Kwestię dyskusyjną stanowi wartość, od której podatek będzie naliczany. Podobny problem powstał w przypadku farm wiatrowych, którym gminy naliczały podatek od wartości całej inwestycji. Stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów, które uznało, że podatek powinien być naliczany jedynie od wartości jej części budowlanych, czyli fundamentów i masztu. Biorąc pod uwagę powyższą interpretację oraz aspekty techniczne posadowienia urządzeń fotowoltaicznych na gruncie, należy zastanowić się, które części inwestycji fotowoltaicznej można uznać za elementy budowlane, od których należny będzie podatek. Interpretacje organów państwowych w tym zakresie, które rozstrzygną, czy podatek powinien być naliczany od całości, czy części wartości budowli będą miały wpływ na ocenę opłacalności inwestycji.
Zuzanna Łaganowska
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Czytaj całość w GLOBEnergia 3/2013