Dofinansowanie do zakupu pojazdów elektrycznych dla miasta

Jedną z informacji jest dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupu 4 przyjaznych środowisku pojazdów dla Gminy Miasta Szczecin

Koszt ekologicznej inwestycji to ponad 470 tysięcy złotych, z czego połowa to wsparcie z WFOŚiGW w Szczecinie, który dofinansował także zakup 3 stacji ładowania. Z dwóch elektrycznych samochodów skorzystają pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, dwa trafią do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Samochody Nissan Leaf typu Hatchback są wyposażone w akumulatory o pojemności 30 kWh, pozwalające przejechać na jednym ładowaniu do 250 kilometrów. Fabrycznie nowe auta mają w pełni elektroniczny silnik i zostały wyposażone w systemu ABS, EBD, ASR, ESP. Do 80 procent pojemności bateria ładowana jest w ciągu pół godziny. W warunkach miejskich auto może przejechać na jednym ładowaniu od 150 do 200 km.

Wsparcie osób fizycznych w zakupie samochodu elektrycznego – pożyczka

Z dofinansowania na zakup pojazdów elektrycznych mogą skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy złożą do Funduszu wnioski w ramach Programu pożyczek dla osób fizycznych.

WFOŚiGW w Szczecinie oferuje preferencyjną pożyczkę z oprocentowaniem 2% na zakup nie tylko samochodów, ale także skuterów i rowerów elektrycznych.  Oprocentowanie pożyczki jest  stałe i wynosi 2,0% w skali roku.

Umowa pożyczki do 100% wartości inwestycji (do kwoty 150 tysięcy złotych).

W skład kosztów kwalifikowalnych wchodzą: koszt zakupu pojazdu oraz koszt zakupu akcesoriów niezbędnych do eksploatacji (np. kabel do ładowania).

Pożyczka na zakup pojazdów elektrycznych przyznawana jest na okres nie dłuższy niż 7 lat.

Dla zainteresowanych – dofinansowanie podlega linii finansowania A3: Ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów poprzez zakup pojazdów o napędzie elektrycznym (kwota dofinansowania do 150 000 zł brutto).

Nabór wniosków w Programie ma charakter ciągły i trwa od dnia 1 stycznia 2017 r. do wyczerpania środków. Fundusz zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia lub unieważnienia naboru z przyczyn od niego niezależnych.

Na zakup pojazdów elektrycznych nie ma możliwości umorzenia części pożyczki.

Wymagana dokumentacja techniczna na zakup pojazdów o napędzie elektrycznym

  1. Karta katalogowa pojazdu zawierająca szczegółowe informacje techniczne oraz parametry techniczne baterii i wykaz akcesoriów,
  2. Świadectwo homologacji pojazdu,
  3. Umowa ze sprzedawcą pojazdu określająca okres gwarancji pojazdu i baterii (minimum 5 lat) oraz warunki serwisowania,
  4. Harmonogram Rzeczowo – Finansowy,
  5. Dokument potwierdzający zamieszkanie wnioskodawcy na terenie województwa zachodniopomorskiego.
  6. Dofinansowany pojazd musi zostać zarejestrowany na terenie województwa zachodniopomorskiego (nie dotyczy pojazdów niewymagających rejestracji).

Źródło: WFOŚiGW w Szczecinie

Redakcja GLOBEnergia