Premier Donald Tusk stawia na węgiel

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

węgiel

Jak poinformował premier podczas Międzynarodowych Targów Górniczych w Katowicach - Polska chce rozwijać odnawialne źródła energii, ale kluczowe znaczenie dla narodowej energetyki nadal mają paliwa kopalne.

- Przemysł, zarówno w wymiarze globalnym, europejskim, ale przede wszystkim krajowym, jest absolutnie niezbędną, fundamentalną kwestią dla gospodarki. Kilkanaście lat temu powstały teorie mówiące, że gospodarki narodowe i gospodarka globalna mogą obyć się bez ciężkiego przemysłu, że ciężki przemysł to rikt XIX i XX wieku. Dziś wyraźnie widzimy, szczególnie w czasach globalnego kryzysu i kłopotów z energią, że na usługach i finansach nie postawimy zdrowej gospodarki. Przemysł, w tym przemysł wydobywczy, górnictwo oraz inne gałęzie przemysłu ciężkiego jak hutnictwo czy energetyka, nadal pozostaje kluczową gałęzią gospodarki - mówił na targach górniczych w Katowicach. premier Donald Tusk.

Premier zaznaczył, że niepodległość energetyczna jest jednym z najważniejszych celów każdego rządu, w tym rządu polskiego. Wymaga ona nie tylko dywersyfikacji źródeł energii, a więc połączeń gazowych i elektroenergetycznych, ale przede wszystkim maksymalnego wykorzystania własnych źródeł energii, a do tego potrzebny jest przemysł z tak rozwiniętą gałęzią, jaką w Polsce jest produkcja maszyn górniczych - podkreślił Donald Tusk.

- Uznaliśmy, że szanując cele ekologiczne i potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych, szczególnie CO2, będziemy jednak stawiali na węgiel. Tak będziemy inwestowali w przemysł wydobywczy i przemysł maszyn górniczych, aby poprzez nowoczesne technologie ograniczać emisje CO2, a nie poprzez wykreślanie węgla z naszego miksu energetycznego - dodał premier Tusk.

Donald Tusk zapewnił, że Polska chce rozwijać OZE, ale kluczowy nadal będzie węgiel kamienny i brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż łupkowych. To jest przyszłość polskiej energetyki - przekonywał Donald Tusk.
Co za tym idzie, pieniądze z funduszy europejskich w najbliższych planach budżetowych będą wykorzystywane na tworzenie nowoczesnych technologii węglowych i energetycznych, nie na rozwój odnawialnych źródeł energii. Premier Tusk wskazuje, że konieczne jest, powstanie stałej współpracy pomiędzy kopalniami, elektrowniami a instytutami badawczymi.

- Każde państwo, w ostatnich latach to było widać bardzo dobrze, przede wszystkim buduje swoją energetyczną i przemysłową przyszłość na własnych zasobach, naszą szansą jest najmądrzejsze i jak najbardziej nowoczesne wykorzystanie klasycznych źródeł energii, w tym węgla - podkreślał Donald Tusk.
W całej sprawie należy zadać sobie pytanie, jak wspierać energetykę węglową nie zaniedbując jednocześnie odnawialnych źródeł energii, które jak widać w strategicznych planach Uniii Europejskiej stawiane są jako wyższe cele.

Źródło: WNP