Premier Jerzy Buzek docenił pompy ciepła

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

budownictwo pompy ciepla

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) z zadowoleniem informuje, że podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, docenił znaczenie technologii pomp ciepła w Polsce. Kongres odbył się w dniach 14 – 16 maja br. w Katowicach.

Prof. Jerzy Buzek podkreślił potencjał rozwoju pomp ciepła w OZE oraz w realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego w Polsce. Jego zdaniem w naszym kraju istnieją warunki do zastosowania pomp ciepła na szeroką skalę. „Trzeba zwiększać efektywność energetyczną i rozwijać niewielkie, odnawialne źródła energii.” – mówił. Istotne znaczenie energetyki rozproszonej premier przedstawiał na przykładzie krajów takich jak Dania czy Wielka Brytania.

Zdaniem PORT PC znaczenie pomp ciepła, jako urządzeń korzystających z OZE, jest zdecydowanie niedoceniane w naszym kraju. Udział pomp ciepła w Krajowym Planie Działania z 2010 roku jest wręcz marginalny. Należy wspierać rozwój wszystkich rozproszonych źródeł OZE w Polsce aby zapewnić nasze przyszłe bezpieczeństwo energetyczne i harmonijny rozwój energetyki w kraju.

Według PORT PC wspieranie rozproszonych źródeł energii może wykreować modę na zastosowanie w swoich budynkach technologii OZE. Pozwolą również na uruchomienie znacznego potencjału, który drzemie w społeczeństwie, związanego z dążeniem do oszczędzania zużycia energii.

Przeprowadzona przez PORT PC w styczniu br. analiza ukazuje jak wielki potencjał wzrostu ma rynek pomp ciepła w naszym kraju. W wyniku przeprowadzonych ankiet stwierdzono ponad 30% przyrost rynku w 2011 roku w stosunku do roku 2010.

Jak ważne jest strategia energetyczna dla długoplanowego bezpieczeństwa państwa pokazuje przykład Umowy energetycznej, którą uchwaliła Dania, kraj który objął w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej. Rząd i parlament duński w marcu 2012 przyjął w parlamencie Umowę Energetyczną będącą długoplanową strategią energetyczną kraju, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zakłada ona, że do roku 2050 Dania całkowicie uniezależni się od zużycia energii pochodzącej z kopalin. Oznacza to, że w 2050 cała energia ma pochodzić z OZE.

Jednym z pierwszych kroków przyjętej strategii jest ograniczenie korzystania z ropy i gazu w budynkach ogrzewanych indywidualnie. Od 2013 r. nie będzie możliwa instalacja kotłów gazowych i olejowych w nowych budynkach, a od 2016 r. instalację olejowych kotłów w istniejących budynkach na obszarach, na których istnieją sieci ciepłownicze i gazu ziemnego.

Źródło: PORT PC