Prezes URE zatwierdzi nowe taryfy na energię do 17 grudnia

Prezes URE Rafał Gawin poinformował, że do około połowy grudnia Polska powinna poznać wysokość taryf za energię elektryczną w 2023 roku. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi taryfy mają być o wiele większe niż w bieżącym roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Gawin w rozmowie na antenie TOK FM poinformował, że do 17 grudnia powinien zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną w 2023 roku. Obecnie prezes jest w toku postępowań taryfowych. Nowe poziomy taryf muszą uwzględnić spółki energetyczne na rachunkach za energię. Taryfy zatwierdzane przez regulatora mają zastosowanie dla 9,8 mln odbiorców w gospodarstwach domowych (czyli 63 proc. z 15,6 mln wszystkich klientów w grupie gospodarstw domowych).

Mogę powiedzieć z pewnością, czy też z przekonaniem, że te taryfy wzrosną.

Poinformował regulator

Gawin przypomniał jednocześnie o rozwiązaniach przewidzianych przez rząd na 2023 rok. Odbiorcy energii będą płacili za prąd po tegorocznych stawkach do poziomu 2 MWh rocznie w przypadku gospodarstw domowych, 2,6 MWh dla rodzin z osobą z niepełnosprawnościami oraz 3 MWh w przypadku rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Przekroczenie tego limitu oznacza płacenie za energię elektryczną według wyższych cen przewidzianych w 2023 roku.

Prezes URE prowadzi postępowania taryfow

Zarówno sprzedawcy (spółki obrotu), jak i spółki dystrybucyjne, kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do odbiorców końcowych. Tak skalkulowane taryfy przedkładają regulatorowi do zatwierdzenia. Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy równoważy interesy przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców, uwzględniając aktualne warunki funkcjonowania rynku i sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, taryfy nie mogą zostać zatwierdzone – wyjaśniał w ubiegłym roku prezes URE. Na skutek wzrostów taryf od 1 stycznia 2022 roku łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniósł ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie.

Rachunki za energię wzrosną nie tylko za sprawą wyższych taryf, ale też modyfikacji w programach ochrony odbiorców energii elektrycznej. Według zapowiedzi będzie podwyższona stawka VAT za prąd ze względu na regulacje unijne. Na razie nie wiadomo, jak duże będą podwyżki podatku. Z początkiem 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, podatek VAT został obniżony z 23 proc. na 5 proc. dla wszystkich klientów zużywających energię elektryczną.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, URE

Zobacz również