Problemy niemieckich firm PV

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Rozmowy z Chinami w sprawie ceł antydumpingowych mimo obecnego porozumienia nie pozostały bez znaczenia dla wielu firm z branży fotowoltaiki

Najpierw Bosh, który w maju zdecydował o zamknięciu spółki Aleo Solar AG, następnie Siemens postanowił wycofać się z rynku paneli słonecznych. Izraelska spółka Solel przyniosła elektronicznemu gigantowi ok. 1 mld EUR strat w ciągu dwóch lat współpracy. Rozwiązanie spółki spowodowało stratę pracy 280 osób. Siemens swoją decyzje tłumaczy kryzysem na europejskim rynku i zbyt wysokimi cenami technologii z której korzystała izraelska spółka.

Kolejnymi niemieckimi ofiarami kryzysu i wahań o cła są Conergy i Gehrlicher Solar. W ubiegłym tygodniu druga z wymienionych powyżej zgłosiła wniosek o ochronę przed wierzycielami w celu przeprowadzenia restrukturyzacji w monachijskim sądzie. Wpłynięcie wniosku było konsekwencją odmowy banków  w sprawie udzielenia pożyczki o jaką, w kwocie 85 mln EUR wystąpili właściciele firmy.

Zdaniem wielu europejskich dostawców technologii fotowoltaicznych ugoda zawarta przez KE z Chińskimi przedstawicielami branży uderza w rodzimych producentów i pośredników. Komisarz Unii Europejskiej ds. handlu Karel De Gucht ripostuje jednak te apele zasadami uczciwej konkurencji.