Producenci modułów PV biją rekordy produkcji!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Trendy zauważalne w pierwszym kwartale 2015 roku w branży fotowoltaiki napawają optymizmem. Produkowanych jest coraz więcej produktów fotowoltaicznych i sprzedawanych jest coraz więcej modułów. 

 
Przykładem jest firma Yingli Green Energy, producent modułów PV, który w pierwszym kwartale 2015 roku wyprodukował moduły PV o łącznej mocy 13 GW. Jest to oczywiście bardzo dobrą wiadomością dla spółki, po przedłożonym pod koniec roku sprawozdaniu finansowym, z którego wynikało, że spadli oni w światowym rankingu producentów PV. Teraz moduły dostarczane przez firmę mogą  produkować 16 mld kWh energii elektrycznej rocznie, czyli prawie tyle ile jest potrzebne do zaopatrzenia w energię elektryczną miasta wielkości Pekinu.
Firma Yingli Green Energy twierdzi, że moduły produkowane przez firmę co roku mogą ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o dziewięć milionów ton.
 
Choć firma ma ambitne plany na przyszłość, w dzisiejszych realiach są one wręcz konieczne, by przetrwać wśród takich konkurentów jak Trina Solar, JA Solar, Solar i JinkoSolar
 
Innym przykładem firmy, która podzieliła się swoimi sukcesami z prasą zachodnią jest SolarCity. Firma ta bije rekordy w zainstalowanych mocach instalacji PV również w pierwszym kwartale 2015r.  Firma zainstalowała 153 MW energii słonecznej w pierwszym kwartale, a przychody wzrosły o 6% i osiągnęły 67,5 mln dolarów. Według prognoz, moc zrealizowanych instalacji powinna wynieść 145 MW. 
Firma postanowiła zainwestować w dział sprzedaży i marketingu, dzięki czemu liczy na zdobycie zaufania nowych klientów na rynku mieszkaniowym. Model firmy pozwala inwestorom na rozłożenie kosztów za instalację na ponad 20 lat.  
W drugim kwartale 2015 firma planuje zwiększyć moc swoich instalacji o kolejne 180 MW i liczy na zyski rzędu 90 mln dolarów. W ciągu 2015 roku, SolarCity ma w planach instalacje o łącznej mocy w przedziale od 920 MW do 1 GW.  Byłoby to około dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. 
 
Opracowanie: GLOBEnergia
Źródło: PV-magazine