Jest tylko jeden kraj, który jest bliski osiągnięcia 100% produkcji energii odnawialnej- Kostaryka. To niewielkie państwo położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym przez kolejnych 311 dni w roku prowadziło produkcję energii na potrzeby energetyki właśnie z odnawialnych źródeł energii.

Wynik napędzany został głównie przez:

  • produkcję energii z elektrowni wodnych (75%),
  • energię geotermalną(15%),
  • turbiny wiatrowe (5%),
  • energetyke słoneczną(4%) i
  • bardzo mały sektor produkcji energii z biomasy (mniej niż 1%).

Dobrze wykorzystane położenie geograficzne

Ponad 99% energii elektrycznej Kostaryki pochodzi z tych pięciu odnawialnych źródeł energii, z których dla porównania, źródła odnawialne wytwarzają około 17% energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych.

Kraj ten ma przewagę geograficzną nad innymi ze względu na wysoką koncentrację rzek, zapór i wulkanów na mieszkańca, co pozwala uzyskać wysoką produkcję energii odnawialnej. Całkowita populacja 5 milionów Kostarykańczyków mieszka w kraju o wielkości zbliżonej do Zachodniej Wirginii.

W północno-zachodnim regionie Guanacaste w Kostaryce teren jest górzysty i pełen tropikalnych lasów deszczowych, rzek i jezior. Elektrownia geotermalna Miravalles zbudowana jest na jednym z pięciu aktywnych wulkanów znajdujących się w tym kraju.

Mała powierzchnia kraju, a duża koncentracja instalacji odnawialnych źródeł energii

Widok, który roztacza się z krawędzi wulkanu prezentuje dużą elektrownię geotermalną, otoczoną farmą paneli słonecznych, farmę turbin wiatrowych wzdłuż grzbietu gór na zachód w kierunku Oceanu Spokojnego, a na południu i wschodzie tamę wodną. Z jednego punktu dystrybucji te cztery źródła energii odnawialnej wytwarzają energię elektryczną dla ponad 250 000 domów w regionie.

Jest to jedyne takie miejsce na Ziemi, w którym dana osoba mogłaby stanąć i zobaczyć 4 źródła energii odnawialnej zbiegające się w celu dystrybucji energii elektrycznej dla zaspokojenia potrzeb każdej społeczności lub regionu.

Kostaryka zamierza przekształcić również transport w taki, wykorzystujący krajowy potencjał odnawialnych źródeł.

Redakcja GLOBEnergia