Podczas wirtualnego szczytu SolarPower, zorganizowanego przez organizację branżową SolarPower Europe, podjęto dyskusję na temat europejskiej produkcji komponentów fotowoltaicznych. W dobie transformacji energetycznej branża, jak i cała Unia Europejska stoi w obliczu zwiększającego się uzależnienia od importu surowców i produktów, w szczególności z Azji.

Podczas spotkania kwestię skomentował Christian Westermeier, przedstawiciel Wacker, jednego z największych producentów krzemu polikrystalicznego. Powiedział, że obecnie istnieje wyjątkowa okazja, aby stworzyć kompleksową bazę produkcyjną wykraczającą poza ogniwa fotowoltaiczne i falowniki. Warto dodać, że niemiecka firma stała się światowym numerem jeden po otwarciu swojej trzeciej fabryki polikrzemu w stanie Tennessee w USA w 2016 r., jednak straciła najwyższą pozycję na rzecz chińskiej firmy Tongwei w 2020 r. Ostatecznie produkcja polikrzemu została zdominowana przez firmy z Chin.

Jak zauważa portal PV Tech, europejski biznes fotowoltaiczny podjął wzmożone wysiłki, aby zrozumieć, w jaki sposób lokalny łańcuch dostaw może wspierać stale rosnący popyt na panele i komponenty na całym kontynencie. Niemiecki dystrybutor i deweloper fotowoltaiczny BayWa r.e. skorzystał na „silnym popycie” na moduły w pierwszym kwartale 2021 r., zwłaszcza w Europie. Firma otworzyła wiosną tego roku nowe biura w Polsce i dodatkowy magazyn w Holandii, aby wykorzystać rosnącą sprzedaż. Kolejnym przykładem jest Meyer Burger, producent modułów fotowoltaicznych z siedzibą w Szwajcarii, oficjalnie zaprezentował w kwietniu 2021 r. nową serię heterozłączowych (HJ) modułów słonecznych przeznaczonych do masowej produkcji. W maju br. ma zamiar otworzyć dwa nowe zakłady produkcyjne w Niemczech.

Nowa strategia przemysłowa UE

W maju Komisja Europejska zaprezentowała zaktualizowany plan strategii przemysłowej z 2020 r. Celem zmian jest jest wzmocnienie działania jednolitego rynku europejskiego, co ma przełożyć się na skuteczną odbudowę gospodarek po pandemii COVID-19. W nowym dokumencie wskazana jest chęć zwiększenia strategicznej autonomii UE tj. uniezależnienia łańcuchów dostaw od firm spoza Wspólnoty.

Kerstin Jorna, dyrektor generalna ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP w Komisji Europejskiej, powiedziała podczas debaty, że w przyszłości popyt na panele fotowoltaiczne wzrośnie nawet dwadzieścia razy. KE szacuje, że produkcja paneli w Europie podwoi się do 2030 r. oraz zwiększy się trzykrotnie do 2050 r.  Obecnie rozwojowi bazy produkcyjnej sprzyjają takie inicjatywy jak European Solar Initiative, zainicjowana przez SolarPower Europe oraz akcelerator innowacji EIT InnoEnergy.

SolarPower Europe prognozuje, że w ciągu najbliższych trzech lat w Europie może przybyć 34 GW mocy słonecznej. Aby spełnić warunki Porozumienia Paryskiego, moc ta musiałaby osiągnąć 7 TW (7000 GW) do 2050 r.

Sektor musi przyjrzeć się nie tylko produkcji ogniw i modułów, ale także wlewek i wafli, które są obecnie kluczowym brakującym ogniwem w łańcuchu dostaw w Europie. 95 proc. wlewków i płytek krzemowych pochodzi z Chin, ale obecne zdolności produkcyjne europejskiej firmy Wacker w zakresie polikrzemu mogą „z łatwością pokryć cały rynek europejski”.

Dr Gunter Erfurt powiedział, że europejski sektor produkcji komponentów fotowoltaicznych jest gotowy na odzyskanie udziałów w rynku globalnym, ponieważ chociaż ogromna większość modułów jest obecnie wysyłana z Chin, Europa nigdy nie straciła technicznego przywództwa. Ekspert dodał, że KE pomogła we wspieraniu badań i rozwoju w branży w celu stworzenia bardziej wydajnych technologii, ale firmy potrzebują dalszych inwestycji, aby wprowadzić swoje innowacje na skalę komercyjną. Zasugerował, że gdyby Europa mogła osiągnąć zdolność produkcyjną modułów na poziomie 20 GW, to tylko dzięki inwestycjom rzędu 5 do 6 mld euro. Westermeier powiedział, że kwota ta jest prawdopodobnie bliższa 7 mld euro.

Wydatki operacyjne na konkurencyjnych rynkach w Azji są wspierane przez rządy, ponieważ chcą zapewnić firmom bardzo atrakcyjne warunki, aby przetrwać na globalnym rynku. Jorna dodał, że KE dokonała przeglądu wytycznych dotyczących pomocy państwa, aby pomóc zwiększyć skalę produkcji elementów dla sektora fotowoltaiki na terenie Europy.

Źródło: PV Tech

Redakcja GLOBEnergia