Produkcja papieru, a w tle magazynowanie energii – plany dla Szwecji  i Polski

Czy magazynowanie energii może pomóc w produkcji papieru? Oczywiście – poniżej szczegóły.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Magazynowanie energii wspomoże przemysł papierniczy. Dzięki temu sektor stanie się bardziej ekologiczny.
  • Kontrakt na projekty o łącznej mocy 24 MW został podpisany.
  • Podobne projekty mają mieć miejsce w Polsce.

Przedsiębiorstwo Arctic Paper, zajmujące się produkcją papieru, podjęło współpracę z deweloperem SER w celu realizacji projektów bateryjnych magazynów energii (BESS), które mają dostarczać usługi pomocnicze o łącznej mocy 24 MW w dwóch fabrykach w Szwecji. Firma planuje również wdrożyć podobne projekty w Polsce.

Arctic Paper zawarł 15-letni kontrakt z SER Sverige na dostarczanie infrastruktury i połączeń sieciowych w papierniach Grycksbo i Munkedals dla projektów systemów magazynowania energii. Oba projekty, o łącznej mocy 24 MW, umożliwią tym zakładom świadczenie usług systemowych dla szwedzkiego operatora systemu przesyłowego, Svenska Kraftnät.

Firma Arctic Paper inwestuje w magazynowanie energii, a konkretnie w systemy BESS. Czy produkcja papieru potrzebuje innowacji?
Papiernia w Munkedal.
Źródło: Arctic Paper.

Magazynowanie energii i produkcja papieru

Papiernia Grycksbo już od pięciu lat świadczy usługi systemowe dla operatora systemu przesyłowego. Duzi przemysłowi odbiorcy energii mogą oferować takie usługi, elastycznie dostosowując swoje zapotrzebowanie na moc w odpowiedzi na sygnały rynkowe, a technologia BESS pozwala im również przesyłać energię do sieci. Arctic Paper produkuje papier, opakowania oraz wyroby celulozowe. SER Sverige to z kolei deweloper koncentrujący się na rozproszonych projektach BESS, choć projekty realizowane wspólnie z Arctic Paper będą znacznie większe niż wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia firmy.

Na stronie internetowej SER można przeczytać, że firma oferuje systemy BESS jako własność społeczności, co pozwala każdemu inwestować w te projekty i czerpać z nich zyski. Głównym dostawcą technologii dla SER dotychczas był Pixii, integrator BESS z siedzibą w Finlandii, specjalizujący się w rynku komercyjnym i przemysłowym (C&I). W Szwecji wielkoskalowe systemy BESS są budowane niezwykle często, ponieważ deweloperzy wykorzystują znaczące możliwości na krajowym rynku usług systemowych, często określanych jako usługi pomocnicze. Jak podaje portal Energy-Storage.news, firmy aktywne na rynku mają zapewniać większość przychodów przez najbliższe kilka lat.

Polski akcent

Arctic Paper posiada w Polsce kolejną fabrykę w Kostrzynie oraz swoją główną siedzibę. Prezes Michał Jarczyński zapowiedział, że firma wykorzysta doświadczenia zdobyte na rynku szwedzkim, aby świadczyć podobne usługi systemowe w Polsce. Polska ma potencjał, aby stać się jednym z najaktywniejszych rynków magazynowania energii w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: energy-storage.news

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia