Prognoza pogody dla prosumentów. Sprawdź ile mocy wygeneruje dzisiaj Twoja instalacja
W oczekiwaniu na wprowadzenie taryf dynamicznych polscy naukowcy opracowali darmową prognozę pogody dla prosumentów, która na podstawie przewidywanych danych dotyczących nasłonecznienia i wietrzności szacuje uzysk z instalacji na kolejne trzy doby. Narzędzie ma pomóc w maksymalizacji autokonsumpcji.
Podziel się
O metodach na zwiększenie autokonsumpcji pisaliśmy tutaj. Planowanie zużycia energii może być jednak jeszcze dokładniejsze dzięki serwisowi informacyjnemu IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego, który modeluje z godziny na godzinę zmienność produkcji energii ze źródeł wietrznych i słonecznych.
Moc generowania z instalacji PV w środę 29.11.2023 między godziną 12:00 a 13:00.
Dzięki prognozie na trzy kolejne doby prosumenci mogą zaplanować korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń w okresach najkorzystniejszych warunków pogodowych.
IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego przyjęło dwa założenia dotyczące instalacji. W modelach założono następujące parametry:
- Turbinę wiatrową o średnicy 1m2, o zainstalowanej mocy znamionowej 8.2 kW i wartości progowej użytecznej prędkości wiatru na poziomie 3 m/s
- Jeden moduł PV ekspozycji południowej, nachyleniu jednostki 30% od podłoża i mocy generowanej w warunkach standardowych 1 kW, gdzie maksymalne dobowe natężenie promieniowania słonecznego w warunkach standardowych ustalono na poziomie 1000 W/m2. Jako temperaturę pracy modułu w warunkach rzeczywistych przyjęto wartość 50°C, a ogólną sprawność systemu uwzględniającą straty na inwerterze, okablowaniu czy zabrudzeniu modułów na poziomie 80%
Centrum oferuje również możliwość sporządzenia prognozy dla wybranej lokalizacji z uwzględnieniem określonych parametrów instalacji. W tym celu należy skontaktować się z nim prywatnie poprzez adres mailowy. Na stronie CMM dostępny jest przykład tego typu prognozy.
Prognoza dla Bielska-Białej w dniach 28-30 listopada 2023 roku.
Na wykresach generacji PV dodano linię potencjalnej generacji mocy w tych samych warunkach termicznych, lecz przy bezchmurnym niebie.
Projekt OZE realizowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Politechniką Wrocławską.