Analiza wskazuje na to, że do roku 2024 rynek ten przekroczy wartość 35 miliardów dolarów. Zatem zmierzamy we właściwym kierunku, ale kto lub co za tym stoi?

W odpowiedzi na rosnące ceny paliw kopalnych, zmiany klimatyczne oraz inicjatywy rządowe, rynek odnawialny źródeł energii staje się coraz bardziej popularny, co za tym idzie powietrzne pompy ciepła również budzą coraz większe zainteresowanie.

Unia Europejska zakłada, że do roku 2020 całkowite zapotrzebowanie na energię w 20 % zostanie zaspokojone za pośrednictwem odnawialnych źródeł energii.

500 000 powietrznych pomp ciepła rocznie – USA

Termomodernizacja istniejących budynków, w celu spełnienia wymogów, które nadają sens stosowania odnawialnych źródeł energii w połączeniu z malejącymi cenami energii elektrycznej, dodatkowo wzmocnią rynek powietrznych pomp ciepła.

Dane z raportu świadczą o tym, że do roku 2024 w Stanach Zjednoczonych liczba instalacji powietrznych pomp ciepła wyniesie 500 000 rocznie.

Kalifornijska Komisja Energetyczna zdecydowała się wprowadzić nowe standardy efektywności energetycznej budynków, aby obniżyć zużycie energii o 28 % w nowych budynkach mieszkalnych. Dzięki takim standardom energetycznym użytkownicy będą mogli zaoszczędzić na rachunkach za energię około 31 dolarów miesięcznie w porównaniu z poprzednio obowiązującymi normami.

Co  powoduje wzrost zainteresowania pompami ciepła?

Na pewno zwiększająca się świadomość ekologiczna czy też po prostu chęć zredukowania kosztów ogrzewania. Wiadomo również, że rozpędzający się rynek pomp ciepła wywołuje rozwój technologiczny, powstają coraz lepsze, bardziej zaawansowane urządzenia o lepszych parametrach.

Jeszcze parę lat temu powietrzne pompy ciepła miewały problemy z pracą w niskich temperaturach, lecz obecnie stosuje się ulepszone sprężarki, które zwiększyły zakres temperaturowy pracy urządzenia.

Bardzo dobrze rozwija się rynek pomp ciepła w Chinach

Dynamiczny wzrost zawdzięczają zmianom wprowadzonym w 2014 roku. Plan urbanizacji na lata 2014-2020 w połączeniu z kodeksami energetycznymi budynków i polityką efektywności energetycznej zdecydowanie wpłynęły na rynek odnawialnych źródeł energii w tym kraju.

Zmiany te miały na celu poprawienie zrównoważonej i przyjaznej środowisku gospodarki, zwiększenie ilości dużych inwestycji w sektorze publicznym infrastrukturę miejską oraz budownictwo mieszkalne.

Pompy ciepła, zatem coraz częściej zastępują konwencjonalne formy produkcji energii cieplnej. Jest to bardzo dobra informacja i o ile władze państw nadal będą ułatwiały korzystanie z tego sektora rynku, to nadal będzie on prężnie się rozwijał i zwiększał swój zasięg na świecie.

Źródła: thefinancialconsulting.com

Redakcja GLOBEnergia