Program Czyste Powietrze w 2025 roku – jakie zmiany nas czekają?
- W programie "Czyste Powietrze" planowane są zmiany na 2025 rok. W ramach konsultacji padają propozycje zaostrzenia zasad weryfikacji dochodów oraz obowiązkowa termomodernizacja przy wyższym dofinansowaniu.
- Branża może spodziewać się wyższych standardów dla urządzeń objętych dotacjami oraz wprowadzenia listy rekomendowanych wykonawców.
Podziel się
Największy program dopłat w Polsce czekają zmiany
W przeciągu sześciu lat obowiązywania programu Czyste Powietrze wypłacono już niemal 13 mld złotych przeznaczonych na wymianę kotłów bezklasowych, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę okien i drzwi oraz inne działania związane z termomodernizacją i ograniczeniem emisji. Przez lata funkcjonowania program stale ewoluował i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku czekają nas kolejne zmiany w jego funkcjonowaniu.
Wraz ze zbliżającym się końcem roku prowadzone są intensywne działanie i konsultacje dotyczące zmian regulaminu. Z doniesień medialnych możemy dowiedzieć się, że na ten moment rozważa się modyfikacje mające uniemożliwić korzystanie z licznych nadużyć. Wśród proponowanych zmian jest na przykład zaostrzenie zasad weryfikacji dochodów beneficjentów poprzez zaangażowanie w cały proces ośrodków pomocy społecznej, a także zmiana zasad prefinansowania projektów, tak aby beneficjenci mieli większą kontrolę nad ich realizacją i nie mogli być wykorzystani przez pełnomocników.
Rozważa się również wprowadzenie zasad, które miałyby jeszcze mocniej poprawić efektywność energetyczną budynków. Wśród propozycji jest np. obowiązkowa termomodernizacja przy najwyższym poziomie dofinansowania czy zastąpienie audytów energetycznych dokładniejszymi świadectwami charakterystyki energetycznej.
Jeśli chodzi o zmiany po stronie przedstawicieli branży, rozważane jest np. wprowadzenie listy rekomendowanych wykonawców czy głębszą weryfikację obecnych wymagań technicznych urządzeń, na które miałaby być przyznawana dotacja. Chodzi o wprowadzenie wyższych standardów, tak aby uniknąć finansowania przez program tanich, niskiej jakości produktów i materiałów importowanych zza granicy, szczególnie z Chin. Uczestnicy konsultacji mieli również zwracać uwagę na konieczność organizacji szkoleń i programów dla instalatorów, tak aby zwiększyć ich kwalifikację w ramach montażu urządzeń objętych programem.
O zmianach w Czystym Powietrzu na Kongresie Trendy
Wszystkie powyższe propozycje są na razie tylko ogólnymi sugestiami, poruszanymi na spotkaniach konsultacyjnych. Będziemy mieć okazje porozmawiać o nich z przedstawicielami NFOŚiGW już 27-28 listopada w Krakowie podczas Kongresu TRENDY. Ciężko w tym momencie wskazać, które z nich faktycznie wejdą w życie i jak dokładnie będą wyglądać. Kongres Trendy to doskonała okazja do dyskusji i to we właściwym czasie ponieważ w roku 2025 Czyste Powietrze pojawi się w nowej odsłonie. W jakim kierunku powinny pójść zmiany, jak obsługiwać chcących zainwestować w termomodernizację i co oznacza idea One Stop Shop to temat jednej z najważniejszych debat.
Tak wielki program modernizacyjny to bardzo złożony temat. Warto zastanowić się nad możliwościami prefinansowania, określeniem koszyków technologicznych i ewentualnych limitów kwotowych, miejscem doradców energetycznych w tym procesie, idei audytu oraz progów finansowania zależnych od dochodów. Wielkim wyzwaniem jest właściwe określenie potrzeb modernizowanych obiektów oraz właściwej termomodernizacji. Tutaj wielką potrzebą staje się kompleksowe podejście z kompleksową (interdyscyplinarną) obsługą beneficjenta. Nie bez znaczenia również staje się zabezpieczenie programu przed wątpliwymi działaniami podmiotów rynkowych nastawionych na szybki zysk a nie obsługę klienta. W tym zakresie program również wymaga uszczelnienia.
Kongres Trendy będzie świetną okazją do dyskusji na temat przyszłości programu, zwłaszcza że swoją obecność na wydarzeniu potwierdził Robert Gajda, wiceprezes zarządzającego Czystym Powietrzem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto na wydarzeniu pojawią się przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także osoby reprezentujące różne gałęzie branży. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące wydarzenia i dołączyć do tegorocznego Kongresu Trendy zapraszamy na stronę kongrestrendy.pl. A na samo wydarzenie zapraszamy już 27 i 28 listopada do Krakowa. Dołącz do wydarzenia, nie może cię tam zabraknąć!