Program Czyste Powietrze zawieszony! Kiedy wznowienie naboru?

Od paru tygodni w przestrzeni medialnej i branżowej pojawiają się pogłoski o zamknięciu programu Czyste Powietrze. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości i oficjalnie ogłosił co czeka najpopularniejszy program zielonych dotacji w Polsce.

Podziel się
- Program Czyste Powietrze został zawieszony z powodu planowanych reform, które obejmą m.in. limity dotacji, kontrole oraz zmiany zasad kwalifikacji wniosków.
- Wnioski złożone przed zawieszeniem programu będą rozpatrywane, a wypłaty dla zatwierdzonych wniosków zostaną przeprowadzone.
- Nowy nabór do programu zostanie uruchomiony na wiosnę przyszłego roku, z uproszczeniem procedury wnioskowania oraz centralnym systemem informatycznym.
Problemy programu Czyste Powietrze
W trakcie sześciu lat funkcjonowania do programu Czyste Powietrze wpłynęło ponad milion wniosków, a ich łączna wartość przekroczyła 37 miliardów złotych. Jak poinformował Robert Gajda, wiceszef NFOŚiGW podczas Kongresu TRENDY, obecnie program przyjmuje średnio około 5 tysięcy wniosków tygodniowo. Niestety, w ostatnim czasie inicjatywa boryka się z licznymi problemami.
Nieprawidłowości w ramach programu wywołały spekulacje, że nabór wniosków może zostać tymczasowo wstrzymany. Sytuację dodatkowo skomplikowało oświadczenie NFOŚiGW, które nie dostarczyło jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o ewentualne zawieszenie programu. Z komunikatu wynika jednak, że w najbliższej przyszłości Czyste Powietrze ma zostać poddane szeroko zakrojonym reformom. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Funduszu poznaliśmy szczegóły, a instytucja odpowiedziała oficjalnie na pytania o wstrzymanie naboru wniosków.
Program Czyste Powietrze zawieszony!
Podczas konferencji prasowej prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oficjalnie ogłosiła, że przyjmowanie wniosków w ramach programu Czyste Powietrze zostało wstrzymane dzisiaj o godzinie 14:00. Fundusz zapowiada pierwszą dużą modernizację inicjatywy od czasu rozpoczęcia jej działania. To właśnie konieczność szerokich reform jest powodem wstrzymania przyjmowania wniosków. Przedstawiciele NFOŚiGW przyznali, że decyzja ta została podjęta po głębokiej analizie dręczących program problemów.
Kiedy nabór wniosków do Czystego Powietrza ruszy ponownie?
NFOŚiGW nie podało dokładnej daty, kiedy ponownie zostanie uruchomiony nabór wniosków. Udostępnione zostały jedynie przybliżone ramy czasowe, a mianowicie wiosna przyszłego roku. Potwierdza to słowa Roberta Gajdy, które wypowiedział wczoraj na Kongresie TRENDY – wiceszef Funduszu stwierdził, że reformy programu dokonają się przed kolejnym sezonem grzewczym.
- Decydujemy się na remont tego programu. Żeby remont zrobić, to najlepiej żeby dom był pusty – powiedział Robert Gajda podczas Kongresu TRENDY w Krakowie.
Czy już złożone wnioski będą nadal rozpatrywane?
Dorota Zawadzka-Stępniak podkreśliła, że złożone wnioski będą rozpatrywane, a środki, które obejmują – wypłacone. Jeżeli chodzi o osoby, które dokonały termomodernizacji i czekały na możliwość złożenia kolejnych wniosków, to zgodnie z informacją podaną przez Roberta Gajdę, każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie i w tych sytuacjach możliwe jest przedłużenie terminu składania wniosków.
Jakie zmiany czekają Czyste Powietrze?
Jak podaje NFOŚiGW w wydanym dzisiaj komunikacie, głęboka reforma programu Czyste Powietrze obejmie m.in.:
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
- wymóg posiadania danej nieruchomości przez co najmniej 3 lata, aby móc dostać najwyższy stopień dotacji
- uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
- więcej kontroli na miejscu i szczególny działania wobec firm, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
Oprócz tego przedstawiciele NFOŚiGW zapowiadają uruchomienie centralnego systemu informatycznego, który ma służyć do obsługi beneficjentów. Samo składanie wniosków ma być uproszczone, a czas oczekiwania na ich rozpatrzenie krótszy. Fundusz planuje wprowadzenie listy rekomendowanych wykonawców i audytorów podobnej do listy ZUM. Nie będzie również możliwości otrzymania 100-procentowego dofinansowania na więcej niż jeden dom.
Źródło: NFOŚiGW
Polecane
Krajowa elektromobilność przyspiesza: Polska przebija granicę 9 tysięcy ładowarek!

Reforma warunków przyłączenia: koniec z energetycznymi flipperami?
