Project SunRoof, czyli szybka analiza potencjału słonecznego twojego dachu
W dzisiejszym dynamicznym środowisku energetycznym poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań staje się priorytetem. Firmy prześcigają się w dostarczaniu technologii do sektora OZE, mając nadzieję, że to właśnie ich projekt zrewolucjonizuje zieloną energetykę. Udział w wyścigu z nadzieją na pozycję lidera wziął też informatyczny gigant - firma Google. W swoim projekcie, SunRoof, połączyli technologię fotowoltaiczną, analizę danych oraz zrównoważone podejście do przyszłości energetyki.

Podziel się
Synteza środowisk
SunRoof to nie tylko inteligentny sposób na generowanie energii słonecznej, ale także rewolucyjne podejście do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Innowacja sprawia, że oszacowanie potencjału produkcji z konkretnego dachu i wstępny dobór rozmiaru potrzebnej instalacji ogranicza się do kilku kliknięć.
Tradycyjne podejście do energetyki słonecznej zostało odwrócone. Sercem projektu wciąż pozostaje oczywiście instalacja fotowoltaiczna. Jednak to, co wyróżnia SunRoof, to nie tylko samo generowanie energii, ale także wykorzystanie zaawansowanej analizy danych do optymalizacji całego procesu. Właśnie taka umiejętność syntezy danych z różnych środowisk stanowi sukces tego oprogramowania.
Project SunRoof to inicjatywa inżyniera Google Carla Elkina. Główna idea to zebranie danych o potencjale słonecznym każdego dachu na ziemi, jeden po drugim. Podstawy tego nietypowego projektu zostały zrealizowane jako tzw. side project time czy 20% time project. Jest to inicjatywa, w ramach której pracownicy mogą spędzić określoną część swojej zmiany na realizacji prywatnych pomysłów. Następnie taki projekt staje się własnością intelektualną pracodawcy, tym samym SunRoof należy do Google. Elkin początkowo opracował algorytm obsługujący tylko teren Bostonu, San Francisco i Fresno. Obecnie platforma obsługuje 43 miliony budynków w Stanach. Jego pomysł, był o tyle rewolucyjny, że pozwolił na stworzenie platformy dostarczającej analizy na podstawie już zgromadzonych danych. Stwierdził, że jedyne co musi zrobić to zebrać dostępne informacje i je połączyć. W taki sposób uzyskał model rewolucyjny w swojej prostocie. Jak to dokładnie działa?
Kompleksowa usługa
Dla większości ludzi droga do swojej pierwszej prosumenckiej instalacji jest usłana pytaniami i niepewnością. Jako pierwsze nasuwają się pytania, jaka powinna być moc zainstalowana mojej instalacji czy po ilu latach mogę oczekiwać zwrotu z inwestycji. Potem okazuje się jeszcze, że w grę wchodzi zacienienie, powierzchnia użytkowa dachu i kąt konstrukcji. Ktoś kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z projektem instalacji fotowoltaicznej może się przerazić.

Źródło: Sunroof
Tymczasem to proste narzędzie, jakim jest Project Sunroof może odpowiedzieć na większość z tych pytań. Wykorzystując dane zgromadzone na wielu różnych serwerach platforma jest w stanie oszacować nasłonecznienienie, powierzchnię użytkową dachu, rozmiar instalacji i generację z niej, a także oszacować efekt ekologiczny. Dodatkowo ze strony dowiemy się jaki scenariusz finansowy jest dla nas najkorzystniejszy, w zależności od tego czy posiadamy gotówke na inwestycję, czy planujemy pożyczkę.
Obecnie takie szacunki za pośrednictwem platformy można uzyskać dla milionów gospodarstw, jednak tylko z terenu Stanów Zjednoczonych i Puerto Rico.
Co z Europą?
Mimo iż platforma Project Sunroof nie obejmuje Europy, nie oznacza to, że mieszkańcy starego kontynentu są całkowicie pozbawieni dostępu do tego typu platform. W zasięgu każdej osoby posiadającej dostęp do internetu jest kilka stron obsługujących Europejczyków. W celu wstępnej analizy potencjału przyszłej instalacji prosumenckiej można np. skorzystać z platformy PV*SOL bądź Open Solar.

Źródło: PV*SOL
Podobnie jak ich amerykański odpowiednik pomogą one dobrać wstępny rozmiar instalacji dla wybranej lokalizacji - w grę wchodzą również instalacje gruntowe. Dostępne dane dotyczące nasłonecznienia w starciu w wybranym profilem zużycia oszacują wielkość produkcji prądu i jego zużycia w każdym miesiącu. Warto wspomnieć, że strony dają również możliwość doboru falownika czy producenta i rozmiaru modułów.

Źródło: PV*SOL
Powyżej prezentujemy wyniki symulacji dla losowej lokalizacji i losowych parametrów instalacji fotowoltaicznej przeprowadzonej przez platformę PV*SOL. Jak widać narzędzie przedstawia wyniki w przyjemny sposób, dokonując analizy według poszczególnych miesięcy. Na koniec można również pobrać gotowy raport ze strony. W ten sposób będziemy krok bliżej zrozumienia, jakiej instalacji potrzebujemy.
W przyszłości należy spodziewać się jeszcze większego rozwoju takich usług. Synteza danych następująca wraz z udoskonaleniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego dają nowe perspektywy dla prosumenckich instalacji. Dzięki rozwojowi tych technologii implementacja OZE staje się jeszcze łatwiejsza.
Źródła: Project Sunroof, PV*SOL