Alten Ltd. – spółka zależna czeskiej firmy Falkon Capital a.s. zawarła umowę z niemieckim producentem FWT Production GmbH w sprawie budowy 51 MW farmy wiatrowej, która ma powstać w Kałmucji. Kontrakt EPC, czyli na wykonanie całości prac, dotyczący realizacji farmy wiatrowej Priyutnenskaya VES 51 MW, obejmuje wykonanie, dostawę i montaż 20 turbin wiatrowych FWT 2500 o mocy nominalnej 2,55 MW każda. Pierwsze dostawy turbin zaplanowano na koniec 2016 r., natomiast uruchomienie całej farmy wiatrowej na pierwsze półrocze 2017 r.

FWT to niemiecki producent turbin wiatrowych z zakresu od 2 do 3 MW, który już wcześniej dostarczył swoje turbiny do Kazachstanu, Polski, a także samych Niemiec. Alten Ltd. jest jedną z pierwszych firm, które rozwijają i obsługują farmy wiatrowe w Federacji Rosyjskiej. Od 2010 r. zainstalowała w Republice Kałmucji, położonej w południowo-zachodnim rejonie europejskiej części Rosji, elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 2,4 MW. Kałmucja, mająca powierzchnię 74 731 km2 oraz jedynie ok. 290 tys. mieszkańców, jest ponad dwa razy większa od Belgii, ale liczy mniej niż dwudziestą część belgijskiej populacji.

Projekt farmy wiatrowej Priyutnenskaya VES 51 MW w Kałmucji jest pierwszą tego typu prywatną inwestycją na skalę przemysłową w Rosji. Stanowi pierwszą fazę projektu o łącznej mocy 300 MW, który zostanie zrealizowany w pobliżu Elisty- stolicy Republiki Kałmucji.

Niemiecka spółka zależna firmy Corporate Energies – Energy Competence Centre –  przeprowadzi niezależne konsultacje oraz obserwacje procesu budowy i ukończenia farmy wiatrowej Priyutnenskaya.

Źródło: sunwindenergy.com