Projekt największej farmy wiatrowej na morzu dostał zielone światło

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Projekt Gwynt y Mor dostał pozwolenie na budowę. 

 
80 mil od wybrzeża Yorkshire powstanie największa farma wiatrowa składająca się z 400 turbin. Będzie ona największą morską farmą wiatrową w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że projekt będzie kosztował 9,2-12,3 mld dolarów. Może on pokrywać 2,5% zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii.
 
Elektrownia będzie zajmowała powierzchnię 430 kilometrów kwadratowych. Po zakończeniu realizacji inwestycji będzie w stanie zasilić 2 miliony gospodarstw domowych w energię elektryczną i stworzyć około 900 miejsc pracy w Yorkshire i Humberside. 
 
Nick Medic z RenewableUK, ze Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej twierdzi, że  "to jest niesamowity projekt i na pewno należy uznać go za jeden z najbardziej znaczących projektów infrastrukturalnych w historii branży wiatrowej.”
 
Ten projekt pokazuje jak daleko posunęła się w rozwoju morska energetyka wiatrowa na przestrzeni 10 lat. Projekt ten, mimo że posiada pozwolenie na budowę może się odsunąć w realizacji na parę lat, ponieważ ceny ropy naftowej spadają. Poza tym czynnikiem hamującym ostateczne decyzje jest niepewność tego jak będzie wyglądało wsparcie dla energetyki po wyborach parlamentarnych. Jest to bowiem inwestycja długofalowa, z międzynarodowym zespołem.
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: The Guardian