Google poinformował, że projekt Sunroof rozwija się bardzo szybko!

 
Aplikacja do projektowania instalacji PV na bazie Google Maps jest już dostępna na 20 obszarach metropolitalnych USA. 
Narzędzie analityczne, które ocenia przydatność dachu do lokalizacji na nim instalacji fotowoltaicznej  po udanej premierze w sierpniu 2015 roku w San Francisco, Fresno i Bostonie pomaga już na takich obszarach jak Arizona, Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Massachusetts, Nevada, New Jersey, Nowy Jork i Północna Karolina. 
 
Serwis internetowy ocenia przydatność dachu dla instalacji PV słonecznych, za pomocą oprogramowania podobnego do stosowanego  w porównywarkach hoteli czy ofert lotniczych przez platformę Google Earth i bazy danych słonecznych. Narzędzie porównuje także różne opcje finansowania dla domów i firm, prezentując kilka rozwiązań dla inwestorów: podział bezpośredniej własności, leasing, pakiety kredytowe.  
 
Strona ta pozwala użytkownikom na wpisanie swojego adresu, aby poprzez kombinację mapowania danych Google i danych promieniowania słonecznego obliczyć, jakie są warunki słoneczne w danej lokalizacji, na danym dachu. Co więcej, aplikacja pokazuje, jak wiele godzin słonecznych otrzymuje dana powierzchnia dachu rocznie, a potem podaje szacunkowo ile można zyskać.
 
Do tych obliczeń brane są pod uwagę:
– orientacja dachu
– cienie od drzew i innych elementów
– miejscowe warunki pogodowe
 
Dodatkowo, użytkownik może wprowadzić średnią wartość rachunków za energię elektryczną, aby jeszcze lepiej dostosować obliczenia potencjalnych oszczędności.
 
Od sierpnia 2015 roku aplikację mogli testować mieszkańcy Bostonu, w San Francisco Bay Area i Fresno. Dlaczego te miasta? Zespół pracujący nad projektem pochodzi z Bostonu, a Google ma swoją siedzibę w Mountain View w SF Bay Area w Fresno.
 
Źródło: googlegreenblog.blogsport.com, pv-magazine.com