Projekty, które cieszą oko i portfel

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1. miejsce michal bala emil pytlik i adam czyz

Kolejna edycja Multi EKO Dom właśnie dobiegła końca. Spośród kilkunastu projektów spełniających kryteria wymagającego konkursu, Jury nagrodziło 3 najlepsze prace: dwie z Politechniki Wrocławskiej i jedną z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Miejsce I Michał Bala, Emil Pytlik i Adam Czyż -  „Ground House”

Projektować efektywnie, ekonomicznie i estetycznie
Zadaniem uczestników drugiej już edycji konkursu było, podobnie jak rok temu, zaprojektowanie domu jednorodzinnego, który połączy funkcjonalność, estetykę, komfort użytkowania, a przede wszystkim spełni wszelkie kryteria efektywności energetycznej i opłacalności ekonomicznej. –Ten konkurs nie należy do najłatwiejszych, dlatego podobnie jak w roku poprzednim poziom nadesłanych prac był bardzo zróżnicowany – zaznacza prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej, Przewodniczący Jury Konkursu. Obok Niego w komisji Jury zasiadali również Anna Kamińska z Wydawnictwa Murator, arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej Archipelag i Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska. – W ocenie prac braliśmy pod uwagę takie aspekty, jak efektywność energetyczna, opłacalność i realność analiz ekonomicznych zastosowanych rozwiązań, a także funkcjonalność i design. Mimo wysokiej trudności zadania otrzymaliśmy projekty spełniające wszystkie te kryteria. To właśnie spośród nich wybraliśmy 3 najlepsze prace – dodaje Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

Nagrodzone prace
  • I miejsce w tegorocznym konkursie oraz nagrodę w wysokości 10.000 zł zdobyli studenci Politechniki Wrocławskiej: Michał Bala, Emil Pytlik i Adam Czyż. W projekcie „Ground House” Jury konkursowe doceniło szczególne cechy bryły, która nawiązuje do tradycji polskiego budownictwa, a także spełnienie wszelkich zasad budynku efektywnego energetycznie. Na uwagę zasługują tu również zastosowane rozwiązania estetyczne, które, pomimo nowoczesnej stylistyki, silnie nawiązują do długoletniej tradycji architektonicznej.
  • II miejsce przyznano Sonii Wilkanowskiej, Patrycji Guzik i Ewelinie Lekkiej z Politechniki Wrocławskiej za bardzo dobre wyliczenie energetyczne, a także przejrzysty i funkcjonalny układ pomieszczeń.
    2. miejsce sonia wilkanowska patrycja guzik i ewelina lekka
  • III miejsce za przekonującą propozycję estetyczną dla domu energooszczędnego, przy akceptowalnych kosztach i umiarkowanych cenach zastosowanych rozwiązań, przypadło Dawidowi Rószczce z PWSZ w Nysie.
    3. miejsce dawid roszczka
Tegoroczne prace uczestników dowodzą, że w młodych studentach architektury i budownictwa często drzemie duży talent i potencjał. Potrafią oni uszanować tradycję architektoniczną, nadać jej optymalny ekonomicznie szkielet w postaci przemyślanych rozwiązań instalacyjnych i eksploatacyjnych, a następnie ubrać ją w nowoczesną i atrakcyjną szatę. Taki dom cieszy oko i jest opłacalny w budowie. Co ważne, są to domy tanie w eksploatacji dla ich właścicieli.

Źródło: ROCKWOOL