Promesy na budowę magazynów energii o łącznej mocy 700 MW!

Niebawem moc magazynów energii w Polsce zwiększy się o 700 MW. Wszystko dzięki dwóm inwestycjom, które otrzymały promesę od prezesa URE. Trzy magazyny powstaną w  województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Zgodnie z danymi, które podało redakcji GLOBENERGIA Ministerstwo Klimatu i Środowiska na październik roku 2023 najwięcej zainstalowanej mocy w magazynach energii elektrycznej na terytorium Polski przypada na elektrownie szczytowo-pompowe. Ich łączna moc wynosi 1767,6 MW.
Z kolei w technologii bateryjnej działają stacjonarne (duże) magazyny o łącznej mocy ok. 160 MW, z czego ok. 120 MW u odbiorców w przemyśle i rolnictwie.
Przybywa bateryjnych magazynów przydomowych instalowanych u prosumentów. Jest ich obecnie ponad 10 tysięcy o łącznej mocy ponad 100 MW. 

Łączna moc zainstalowanych magazynów energii w Polsce wynosi na razie 2.027 GW. Niebawem zwiększy się o 700 MW. 

Dwie promesy na budowę magazynów energii

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Urząd Regulacji Energetyki promesy otrzymały spółki z grupy kapitałowej R. Power i Elektrownia PV 92. W ramch pierwszej promesy powstanie magazyn o mocy 150 MW w miejscowości Jedwabno, w gminie Lubicz, w powiecie toruńskim.

W ramach drugiej promesy udzielonej spółce Elektrownia PV 92 powstaną dwa magazyny. Jeden o łącznej mocy zainstalowanej 300 MW będzie zlokalizowany w miejscowości Wysoka, w gminie Lubiszyn, w powiecie gorzowskim. Durgi o łącznej mocy zainstalowanej 250 MW będzie mieścił się w miejscowości Włosień, w gminie Platerówka, w powiecie lubańskim.

Warto przypomnieć, że zgodnie z danymi pse.pl na dzień 31 października 2023 roku wydano warunki przyłączenia magazynom energii o łącznej mocy 9,132 GW.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia