Prosta grzewcza – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Zdecydowana większość instalatorów i użytkowników pomp ciepła spotkała się z pojęciem krzywej grzewczej. Krzywa grzewcza to nic innego jak zależność temperatury wody w instalacji, którą wytwarza urządzenie grzewcze oraz temperatury powietrza zewnętrznego. A czym jest prosta grzewcza? Jakie są jej wady i zalety? Czym różni się od krzywej grzewczej? Komentuje Jakub Traczyk, product manager w firmie Panasonic.

Podziel się
Czym jest prosta grzewcza?
Prosta grzewcza jest ustawieniem, w którym temperatura wody jest niezależna od temperatury zewnętrznej. Oznacza to, że niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, pompa ciepła zawsze produkuje tę samą temperaturę na zasilaniu. Z kolei w przypadku krzywej grzewczej, temperatura wody w instalacji, którą wytwarza urządzenie grzewcze jest zależna od temperatury powietrza zewnętrznego.
Prosta grzewcza jest łatwym ustawieniem, natomiast wymaga kontroli temperatury najlepiej w każdym pomieszczeniu, aby zapobiec niepotrzebnemu przegrzaniu budynku.

Czym różni się w praktyce prosta grzewcza od krzywej grzewczej? Odpowiada ekspert.
Są to kompletnie różne ustawienia. W tym pierwszym, zasadniczo, musimy ustawić temperaturę, która zapewni nam ciepło w domu w skrajnie niskich temperaturach np.-20°C. Powoduje to, że układ, nawet gdy mamy dodatnie temperatury na zewnątrz, będzie produkował wodę o wysokim parametrze. Natomiast w przypadku krzywej grzewczej temperatura wody jest zmienna przy zachowaniu komfortu w budynku
komentuje Jakub Traczyk.
Jak uzupełnia ekspert, prosta grzewcza to zupełnie inny sposób sterowania niż krzywa grzewcza. Prosta wymaga zastosowania termostatów np. na grzejnikach, natomiast w przypadku krzywej grzewczej nie jest to obligatoryjne. Ważne jest oczywiście odpowiednie dobranie grzejnika i jego mocy do danego pomieszczenia. Jeżeli są źle dobrane, w takim przypadku może się okazać, że niektóre pomieszczenia będą przegrzane, a inne niedogrzane. Niemniej w przypadku dobrze dobranych grzejników czy ogrzewania podłogowego na pewno układ będzie pracował oszczędniej i bezobsługowo.
Kontrola temperatury pomieszczeń dla prostej grzewczej
Tak jak już wspomniano, zastosowanie prostej grzewczej wymaga kontroli temperatury praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wynika to z faktu, że zmiana temperatury jest realizowana jedynie poprzez jej kontrolę w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą elementów sterujących. Wśród takich elementów można wymienić:
- termostaty on/off,
- czujniki temperatury PI,
- termostaty sterowania strefowego,
- zawory termostatyczne.
Jak przebiega taka kontrola w praktyce? Komentuje Jakub Traczyk z Panasonic.
W przypadku zastosowania prostej grzewczej, układ pompy ciepła nie ma bezpośredniego wpływu na temperaturę pomieszczeń. Jest ona zależna od miejscowego układu sterowania. Jeżeli więc chcemy kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie, należy zastosować zawory termostatyczne na grzejnikach albo zawory termostatyczne i sterowanie strefowe na każdym obiegu z pętli w ogrzewaniu podłogowym. Jeżeli tego nie zrobimy, dane pomieszczenie najpewniej będzie przegrzane, co będzie skutkowało brakiem zachowania komfortu termicznego
komentuje Jakub Traczyk, product manager firmy Panasonic.
Zastosowanie elementów sterujących jest więc przy prostej grzewczej kluczowe. Nie wszędzie jednak można je zamontować. Gdzie nie należy ich montować?
Zdaniem eksperta termostatu pokojowego oraz czujnika temperatury nie należy montować przede wszystkim tam, gdzie istnieje ryzyko zakłóconego odczytu temperatury. Do takich miejsc należy m.in. ściana zewnętrzna, która zawsze będzie zimniejsza niż ściana wewnętrzna budynku.
Traczyk wymienia również, że nie powinno się montować termostatów zbyt wysoko lub zbyt nisko, ponieważ cieplejsze powietrze unosi się do góry, a zimniejsze gromadzi przy podłodze, co sprawia, że odczytana temperatura nie będzie taka jak na wysokości głowy lub klatki piersiowej człowieka. Termostatu nie należy również montować w miejscu występowania przeciągów, a także w miejscach osłoniętych, na przykład za drzwiami lub zasłonami. Dobrze również unikać miejsc, które są w pobliżu źródeł ciepła takich jak kominek, telewizor, grzejniki, komputer, lodówka. Należy też zwrócić uwagę czy na termostat lub czujnik temperatury nie padają promienie słoneczne. Wszystkie miejsca, w których występują potencjalne zyski ciepła mogą wpłynąć na odczyt temperatury i spowodować wyłączenie pompy ciepła.
Wady i zalety sterowania prostą grzewczą
Jak widać, jest całkiem sporo czynników, na które należy zwrócić uwagę decydując się na zastosowanie prostej grzewczej. Podsumujmy jeszcze, jakie są zalety i wady tego rozwiązania.
Rozważając przypadek z zamontowanym termostatem, do zalet zastosowania prostej grzewczej można zaliczyć komfort termiczny w budynku oraz możliwość regulacji temperatury w każdym z pomieszczeń niezależnie od siebie. Rozwiązanie to jednak jest mało efektywne, a w okresach przejściowych prawdopodobne jest przegrzanie budynku
komentuje ekspert.
Jak zaznacza Jakub Traczyk, przy ogrzewaniu podłogowym odczuwalny może być brak komfortu spowodowany dużą bezwładnością instalacji i szybkim jej nagrzewaniem, co może skutkować długim czasem oddawania energii przez instalację i posadzkę. Możliwe też jest zwiększenie taktowania pompy ciepła, szczególnie w przypadku grzejników, które będą się szybko przegrzewały i powodowały częste załączanie i wyłączanie się pompy ciepła. Wadą może być także konieczność stosowania termostatów w każdym pomieszczeniu, co generuje dodatkowe koszty inwestycyjne.
Podsumowując, decydując się na rodzaj sterowania w budynku, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem od prostej grzewczej będzie wybór krzywej grzewczej.
Artykuł powstał na podstawie materiałów z cyklu Webinarowa Środa