W dotychczas stosowanych rozwiązaniach konstrukcji solarnych do łączenia uchwytów mocujących lub klem z szynami montażowymi stosuje się śruby teowe lub nakrętki młoteczkowe. 

 
 
Taki montaż wymaga precyzji i doświadczenia. Nierzadko nakrętki wyślizgują się z kanału montażowego. Dlatego przygotowano nowy system typu KLIK oparty o nakrętkę M694. Mocowanie elementów jest szybkie i łatwe. Nie wymaga od instalatora korzystania z dużej ilości narzędzi. To mocowanie z powodzeniem sprawdziło się w przypadku konstrukcji dachowych, dlatego zastosowano je również w konstrukcjach wolnostojących.
Nowa, mocniejsza, szyna montażowa 40×80
System KLIK wykorzystany został przy łączeniu szyn aluminiowych. W konstrukcji WS-004 i WS- 006 zastosowano szynę SM-31×50 oraz nową solidniejszą szynę SM-40×80. Szyna w przekroju ma kształt prostokąta o wymiarach 40 na 80 mm.
Zapewnia większą stabilność konstrukcji, a montażysta ma możliwość pełnej regulacji ustawienia konstrukcji już na etapie wstępnego dokręcania śrub. Natomiast dzięki wzdłużnemu tunelowi nie musi martwić się o dokładność wstępnego pozycjonowania całej konstrukcji. Tunele montażowe przeznaczone są pod śruby teowe, nakrętkę młoteczkową lub zaczep mocujący typu KLIK.


Czytaj cały artykuł w GLOBEnergia 3/2015


Wykorzystując podczas prac szynę montażową wraz z zaczepem mocującym, zdecydowanie skracamy czas montażu, zwiększamy jego dokładność oraz ułatwiamy sobie pracę. System ten wykorzystywany jest również przy realizacji dużych projektów. Konstrukcja może być łączona, przez co tworzy system o większej długości. Potwierdza to jego uniwersalność. Można go z powodzeniem wykorzystywać przy małych instalacjach przydomowych, jak również na farmach fotowoltaicznych.
mgr inż. Marcin Ruszkul
Corab Sp. Z o.o.
CORAB small