Prosumenci mogą wybierać: rozliczenie godzinowe lub miesięczne! Nowe przepisy o OZE podpisane przez prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj (10 grudnia) nowelizację ustawy o OZE. Wprowadza ona m. in. zmiany dla posiadaczy przydomowych mikroinstalacji OZE. Co dokładnie się zmieni? I który z podpisanych przez prezydenta przepisów proponowaliśmy w naszym Czteropaku dla Prosumenta.
Podziel się
- Nowelizacja ustawy o OZE pozwala prosumentom wybrać między systemem rozliczania energii RCE (godzinowym) a RCEm (miesięcznym), z zachętą do pozostania przy RCE ma być wyższy zwrotowi nadpłaty.
- Wartość oddawanej przez prosumentów do sieci energii będzie mnożona przez 1,23, co efektywnie zwiększa ją o wartość podatku VAT.
- Lista sektorów energochłonnych objętych ulgami została rozszerzona do 116, co ma skutkować ulgami o wartości 500 mln zł rocznie, zgodnie z unijnymi wytycznymi CEAAG.
Nowe zasady dla prosumentów w nowelizacji ustawy o OZE
Oficjalnie zakończyła się trwająca od miesięcy droga legislacyjna nowelizacji ustawy o OZE. Nowe przepisy zostały wczoraj podpisane przez prezydenta, a to oznacza, że większość z nich w przeciągu 14 dni od ogłoszenia wejdzie w życie. Najważniejsza sprawą w nowelizacji z perspektywy prosumentów jest możliwość wyboru sposobu, w jaki mogą rozliczać energię z instalacji PV odprowadzaną do sieci. Od lipca tego roku obowiązkowe było ustalanie stawki według rynkowej ceny energii (RCE), zwanej godzinową.
Teraz się to zmieni i prosument będzie mógł wybrać, czy chce rozliczać się według systemu RCE czy też według obowiązującego przed lipcem tego roku RCEm. Druga ze wspomnianych metod zakłada wyliczanie średniej stawki za prąd na podstawie każdego miesiąca na podstawie zebranych cen rynkowych. Stawki te ustalane są co miesiąc przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Co istotne po wyborze systemu godzinowego, ponowne przejście na rozliczanie miesięczne nie będzie możliwe. Dodatkowo ustawa wprowadza szereg przepisów, które usprawniają inwestycje w fotowoltaikę i mają usprawnić oraz przyspieszyć powstawanie nowych obiektów tego typu.
Ustawodawca zachęca do pozostania przy systemie RCE przez zwiększenie zwrotu nadpłaty z tytułu wyprodukowanej energii. Osoby, które wybiorą RCEm nadal będą otrzymywać z niej 20%, a dla tych, którzy postanowią rozliczać się według RCE stawka ta wzrośnie do 30%. Nowelizacja wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę dla prosumentów: wartość całej energii oddawanej do sieci przez prosumentów ma być mnożona przez współczynnik wynoszący 1,23, co w praktyce oznacza jej zwiększenie o wartość podatku VAT. Jest to jeden z postulatów naszej redakcji, z którym wystąpiliśmy w ramach naszego Czteropaku dla Prosumenta.
Wsparcie dla sektora energochłonnego
Nowelizacja ustawy o OZE to jednak nie tylko zmiany dla prosumentów. Przepisy aktualizują listę sektorów objętych ulgami dla odbiorców energochłonnych. Liczba kategorii Polskiej Klasyfikacji Działalności firm, które mogę ubiegać się o tego typu wsparcie wzrośnie do 116. Jak szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ulgi dla tych przedsiębiorstw w przyszłym roku będą miały roczną wartość 500 mln zł.
Opisane powyżej zmiany mają uczynić polskie prawo zgodnym z unijnymi wytycznymi CEAAG. Chodzi o wymóg, aby energia elektryczna nabywana przez odbiorców energochłonnych objęta była, po uwzględnieniu ulg, opłatami o łącznej wysokości nie niższej niż 0,5 euro/MWh. Nowe przepisy wprowadzają opłatę wyrównawczą, która będzie wnoszona przez energochłonnych odbiorców uprawnionych do ulg. Ponadto wprowadzono dwa poziomy wsparcia dla firm narażonych na ryzyko ucieczki emisji: w wysokości 85% oraz 75%.
Źródła: MKiŚ, prezydent.pl