Prosumenci nie będą zadowoleni. RCEm za marzec rekordowo niska

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały kwotę, jaką otrzymają prosumenci za energię elektryczną sprzedaną w marcu. Tzw. stawka RCEm za ubiegły miesiąc jest rekordowo niska. Po początku roku, kiedy ceny te były najniższe od dłuższego czasu, słoneczny koniec kwartału przyniósł spadek ceny RCEm do najniższego poziomu w historii.

Podziel się
- W marcu 2025 prosumenci rozliczą się według rekordowo niskiej stawki RCEm, wynoszącej zaledwie 182,96 zł/MWh, co stanowi najniższą wartość od początku systemu net-billingu w Polsce.
- Spadek cen energii spowodowało wysokie nasłonecznienie i nadprodukcja energii z fotowoltaiki – w marcu przez 18 dni dochodziło do ograniczania produkcji dużych źródeł OZE, co wpłynęło na ogólny spadek cen energii na rynku.
- Biorąc pod uwagę dalszy wzrost produkcji energii słonecznej latem, niewykluczone są kolejne rekordy niskich stawek RCEm w najbliższych miesiącach.
Spadek RCEm w marcu. Mamy rekordowo niski miesiąc!
Cena RCEm (Rynkowa Cena Energii miesięczna) po raz pierwszy pojawiła się w polskiej energetyce w czerwcu 2022 roku. Po wprowadzeniu systemu net-billingu prosumenci otrzymywali określoną kwotę za energię elektryczną wprowadzoną do sieci. Od ubiegłego roku cena ta może różnić się w zależności od godziny (według tzw. RCE), jednak spora część posiadaczy przydomowej mikroinstalacji wciąż rozlicza się w trybie miesięcznym. Tutaj obowiązuje cena RCEm, która jest ustalana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na podstawie średnich cen energii elektrycznej na rynku w danym miesiącu.
Oczywiście im większa RCEm tym lepiej dla prosumentów, gdyż potencjalnie otrzymają oni większą kwotę za wyprodukowaną przez ich instalacje i oddaną do sieci energię. Z pewnością spora część posiadaczy modułów fotowoltaicznych ze sporą ulgą przyjęła informację z początku roku, kiedy okazało się, że RCEm za styczeń wynosi aż 480,01 zł/MWh, co było wartością najwyższą od ponad roku. W lutym wartość ta spadła do 442,01 zł/MWh, jednak dalej była to dość wysoka wartość w porównaniu do danych z poprzedniego roku.
Na dwóch pierwszych miesiącach 2025 dobre informacje dla posiadaczy fotowoltaiki w rozliczeniu miesięcznym się jednak kończą. Okazuje się bowiem, ogłoszona kilka dni temu wartość RCEm za marzec jest najniższa nie tylko w odniesieniu do ostatnich miesięcy, ale też pobiła rekord i stanowi najmniejszą stawkę od początku obowiązywania systemu net-billingu w Polsce.
Ile wyniosło RCEm w marcu?
Do tej pory rekord najniższej stawki RCEm należał do wrześnią 2024, kiedy to za jedną megawatogodzinę prosumenci otrzymali zaledwie 222,62 zł. Wynik marca 2025 bije jednak tę wartość na głowę. W ubiegłym miesiącu wartość RCEm wyniosła zaledwie 182,96 zł/MWh. Jest to rekordowo niska wartość i pierwszy przypadek, w którym wartość jednej megawatogodziny wprowadzonej do sieci przez prosumentów spadła poniżej 200 zł.
Jako główną przyczynę tak niskiej ceny miesięcznej można oczywiście wskazać ogólny spadek kwot za energię elektryczną na rynku energii. Te nierzadko osiągały w marcu wartości ujemne. To wiąże się z coraz większym udziałem OZE w naszym miksie energetycznym, połączonym z stosunkowo słoneczną pogodą, jaką zafundował nam marzec. Spójrzmy na dane: do nierynkowego redysponowania energii z OZE, a więc wyłączania dużych źródeł fotowoltaicznych przez nadmiar energii w sieci dochodziło w ciągu aż 18 dni w ubiegłym miesiącu. Wyjątkowy był pod tym względem 23 marca, kiedy to źródła PV wyłączano bez przerwy w godzinach od 6:30 do 16:00, a w szczytowym momencie ograniczono produkcję o mocy ponad 1,6 GW.
Oczywiście nierynkowe redysponowanie energii nie dotyczy domowych mikroinstalacji, a jedynie dużych źródeł wytwórczych, jednak takie działania świadczą o sporej ilości prądu z OZE w sieci, a tym samym spadku jej ceny.
Warto zaznaczyć, że w marcu ubiegłego roku RCEm wyniosła 249,12 zł/MWh, a w kwietniu nieznacznie wzrosła (do 251,93 zł/MWh). W czerwcu nastąpił wzrost stawki do ponad 330 zł/MWh, a potem znowu spadek aż do rekordowo niskiego września. Tym razem rekord niskiej stawki RCEm pada już w marcu, a latem z pewnością czeka nas większe nasłonecznienie, a wraz z nim zapewne niższe kwoty na rynkach. Czy w połowie tego roku pobity zostanie kolejny rekord? Czas pokaże.

Źródło: PSE